| angel34love a întrebat:

Help! a inceput azi sa ma doara in partea dreapta si imi este frica sa nu fie apendicita. Azi dimineata m-am trezit la ora 5, eram fierbinte si aveam febra si tremuram. Simptomele care ma induc in eroare sunt: aseara am avut durere in gat iar dimineata m-am trezit cu simptomele mentionate mai sus, ceea ce inseamna ca ar fi o racela( nu cred ca la apendicita ma doare gatul). Un alt factor ar mai fi: azi trebuia sa-mi soseasca menstruatia dar nu a mai venit. Sunt foarte ingrijorata! Durerea nu este continua, ma doare din cand in cand.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Febra si frisonul sunt semne clare de infectie.Mergi la medicul de familie pentru ca daca e apendicele problema, trebuie luate masuri urgente.Multa sanatate!

| fabiola a răspuns:

Febra arata prezenta unei infectii in organism, mergi la medic!

| InoKo a răspuns:

Mestruatia poate intirzia, nu intotdeauna vine exact la timp...am o prietena si nu numai una care, inainte de menstruatie are febra si dureri mari de ovare.Cind vine menstruatia cunosti si singura ca cu 2, 3 zile mai inainte simti dureri in zona bazinului. Pur si simplu are loc niste rupturi de fibre musculare foarte mici, dar foarte dureroase. Febra poate sa fie de la menstruatie, dar daca nu ai mai avut asa simptome inainte de ciclu, inseamna ca apendicita e problema.Cind este un inceput de agravare la apendix, apare febra si tremuriciul si poate sa apara si voma. da si te doare tare, poate sa te intepe sau sa te apese simplu. durerea poate fi constatnta, se poate mari, poate scadea si prin urmare poate inceta pentru un moment. Daca miine cel tirziu la amiaza nu apare ciclul, consulti medicul de familie...Inca ceva. apasa zona in care te doare cu virful degetelor si dai drumul brusc, daca simti o intepatura adinca sau daca e o durere pe care no suporti, atunci mergi la medic. E apendicita. sper sa fie bine.sanatate.

| Madalichka a răspuns:

Cred ca ai racit la ovare, cel putin la cel drept (mai ales daca spui ca te doare si gatul si ai febra). Mi s-a intamplat si mie de mai multe ori si mereu credeam ca e apendicita. Mergi intai la ecograf, te poate lamuri mai bine ce ai, iar daca nu reiese clar, fa-ti analizelee de creatinina. Fa-ti-le chiar acum, pentru ca daca e apendicita poate fi periculos sa stai mult cu ea asa.
Sanatate si fugi la doctor!