| OXxana a întrebat:

Azi dimineata m-am trezit cu o durere in gat, peste cateva ore am observat ca am amigdalita dreapta umflata. Acum durerea s-a extins si la ureche si cap. Ce este de facut va rog, help?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| ywar a răspuns:

Ai una din amigdale - umflata... nu amigdalita! Amigdalita este boala care rezulta in urma inflamarii amigdalelor. Daca s-a extins la la ureche si cap s-ar putea intampla sa fie un inceput de oreion. Du-te la Matei Bals - Spitalul Colentina, Sectia Boli infectioase. Acolo te vor ajuta sigur. Multa sanatate si noroc.

| Kriss96 a răspuns:

Nu ai nicio amigdalita dreapta. Ai o amigdala dreapta (si una stanga normal). Amigdalita e o afectiune medicala!
In mod normal nu sar repede cu ''du-te la doctor'' dar tu chiar trebuie sa mergi.

| σκμ a răspuns:

Bună!
Repejor la medicul de familie.
Îți v-a prescrie o rețetă mediclă.
Și de ce nu o scutire pentru școalălaughing
Baftă!

| Elena_Salaru_1992 a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa mergi la un medic de familie sa-ti prescrie un tratament, caci asa nu poti sa stai cu durere in gat