| RalucaMariia a întrebat:

Am fost azi sa-mi fac analizele si cand a incercat asistenta sa-mi ia sange de la mana dreapta nu a curs nici un strop. S-a chinuit vreo 5 minute si nimic. Dupa s-a mutat la mana stanga si dupa cateva incercari a reusit sa scoata putin sange. De ce a reusit sa imi scoata asa de greu sangele? Si la mana dreapta intepase in vena dar nu curgea sange in eprubeta.
Mentionez ca si ieri mi-am luat glicemia si am fost nevoita sa ma intep in 2 degete tot din aceasta cauza si abia am reusit sa scot o picatura de sange cat varful acului. (Nu am diabet).
E vreo problema ceva?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este posibil ca respectiva asistenta sa nu fi avut suficienta experienta pentru a depista pozitionarea venelor mai subtiri si probabil nici sa amplaseze corect acul de seringa in vasul de sange. De asemenea probabil; capilarele tale sunt foarte fine, subtiri si situate putin mai profund comparativ cu a altora care au capilarele situate foarte aproape de suprafata pielii. Sanatate!

3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Poate era frica prea mare ori ai ceva probleme.
Daca ti-a luat analiza, o sa se confirme la rezultate daca sunt probleme ori ba!
O seara buna happy

| RalucaMariia explică (pentru caramela):

Mie mi-a zis asistenta sa nu ma sperii ca se ascund venele dar nu stiu ce sa zic laughing))

| Animeforlifee9921 a răspuns (pentru RalucaMariia):

Stiu ca a trecut mult timp de cand ai pus intrebarea asta, dar si mie mi s-a intamplat la fel si tot asa mi-a spus asistentul ca venele se ascund din cauza fricii. Nu cred ca ai nimic, poate iti e doar frica si din cauza asta nu iese sangele