| Incarcare a întrebat:

Buna Azi mi-am rasucit mana stanga si am dat cu ea in perete ( NU intentionat, poveste lunga ) Si acum stiti osul acela micut in partea stanga a mainii stangi de la incheietura. Este umflat si rosu, ma doare doar daca apas. :3 Nu cred ca este fractura. Ma puteti ajuta? Urgentt xD
Parinitii mei nu sunt acasa, am doar 13 ani nu ma pot duce singura la spital. Si oricum, parintii mei nu ma prea baga in seama. Vreau sa stiu ce ar putea fi, fisura, luxatie... etc. :3

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Florennce a răspuns:

Nu cred ca este ceva grav. Pune-ti o compresa cu apa rece sau gheata ( de preferat gheata) atat timp cat crezi ca ai nevoie.Iti va ameliora durerea. Tine zona afectata cat mai ridicata si ai grija. Eventual ai putea consulta doctorul desi nu cred ca e ceva grav. Sanatate!

| AlbaAura a răspuns:

Daca ai in casa rivanol pune o compresa.Lasa compresa cam o jumatate de ora si incearca sa faci un masaj usor cu un unguent antireumatic.Cred ca e vorba de o contuzie. Dupa compresele cu rivanol ar trebui sa cedeze si umflatura si roseata.Multa sanatate!