| Cartofel272 a întrebat:

Buna!
Azi-noapte, prietena mea a luat 2 pastile de calciu, 2 de eurespal, 3 de paduden si 5 de sumetrolim. Am pus-o sa le vomite pe toate, la cam o jumatate de ora dupa ce le-a luat, insa a vomitat foarte putin. Acum a spus ca ii e greata si o doare capul, ca a cazut din picioare si ca e ametita. Ea mai are stari de-astea si fara motiv, asa ca intrebarea mea este: Credeti ca poate sa pateasca ceva mai mult decat a patit deja?
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu pateste nimic, e doar santaj, nimic altceva.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dar un consult psihiatric nu i-ar strica deloc

| Cartofel272 explică (pentru Brigaela):

A mai fost la psihiatru pentru niste probleme asemanatoare. A primit antidepresive, insa dupa o perioada a refuzat sa le mai ia. La psiholog a fost. Eu si inca vreo 2 persoane nu stim ce sa mai facem ca sa o ajutam si ea continua sa spuna ca o dezamagim. Am intrebat-o daca a inteles ce prostie era sa faca si a zis ca nu. A zis ca inca vrea sa moara... intr-un fel o inteleg, pentru ca si eu am ganduri ca astea, dar totusi le rezist...

| Brigaela a răspuns (pentru Cartofel272):

Nu a incercat sa se omoare, a incercat doar sa capete atentie, sa va chuie si sa va faca sa va simtiti prost. Asta se numeste comportament suicidar. Persoana in cauza considera ca este prea bun si prea interesant, iar cei din jur sunt niste viermi care trebuie chinuiti si care trebuie sa ii ofere totul. Cand simte ca nu e destul de bagata in seama, face cate un gest biune calculat: de exemplu ia cateva pastiel si apoi se aseaza undeva unde sa fie gasita repede sau da telefon si cheama salvatori. Intotdeauna totul este calculat perfect, asa incat ea sa nu pateasca nimic, doar sa s distreze pe seama viermilor. Voi aveti nevoie de ajutor, fiindca sunteti victimele unui om lipsit de compasiune si respect pentru altii. Daca nu vrea sa mearga la psihiatru si sa ia tratamentul, nici voi nu ar trebui sa mai acceptati sa fie in viata voastra. Fiecare e, pana la urma, responsabil de faptele sale. Daca se sinucide, e 100% vina ei, niciodata nimeni nu e responsabil pentru sinuciderea altui om (nu iau in calcul detinutii torturati, cazuri extreme, am refer la oameni obsinuiti, liberi). Sotul care isi paraseste, inseala sau alunga nevasta are multe vini, dar daca ea se sinucide, asta nu e vina lui (dovada: milioanele de femei care nu se sinucid in situatia data). Prietenul care nu se lasa devorat de o prietena prea acaparatoare, parintele care ii cere copilului harnicie si cinste, iubita care nu se lasa santajata sa stea intr-o relatie nefericita nici unul nu e vinovat nici o clipa daca celalalt se sinucide. Fiindca sinuciderea nu este niciodata o solutie a problemelor si toti stim asta.
In alta ordine de idei, uneori viata este grea, mai ales in adolescenta. Imi amintesc de vremurile cand imi doream si eu sa mor: tata murise, eram saraca, nu simteam decat iubirea unei bunici, nu vedeam absolut nici un viitor. Apoi am intalnit un barbat minunat, a luat niste decizii corecte legate de cariera si deodata totul s-a schimbat: am o familie minunata, ma simt iubita si adorata, am o cariera mai buna decat as fi visat vreodata, sunt si la munca respectata si iubita, am prieteni apropiati care nu m-ar lasa niciodata la greu, am siguranta zilei de maine si nu mai imi doresc decat sanatate pentru mine si cei dragi ca sa ma pot bucura de toate astea.

Bula
| Bula a răspuns:

Am avut o prietena, de asemenea "sinucigasa". Tot lua fel si fel de pastile ca "a vrut sa moara" din cauza ca "a fost neglijata de toata lumea si nimeni n-o intelege".
N-a dat rezultat nici psihologul, nici antidepresivele primite, pana ce...
... mama unei prietene de a ei a facut rost de medicamentul "minune": niste pastile de marimea celor din care a luat o jumatate de cutie. Cum au avut marimea asemanatoare si culoare la fel, a fost usor sa fie inlocuite pastilele de somnifer. Nu stiu ce tablete au fost, dar, luate mai multe deodata, au produs un efect deosebit: diaree si greata puternica, deodata! big grin
La urmatoarea "ocazie", sinucigasa noastra a stat jumat de zi pe toaleta si nu indraznea sa faca o miscare din baie, fiindca ii venea sa si vomita.

A fost o lectie dura, dar fata n-a mai incercat niciodata sa se "sinucida" cu nici un fel de medicament... big grin

| IRINACRETU a răspuns:

Bună ziua, numele meu este Irina și vă cer permisiunea de a fi contactat de reprezentantul companiei producătoare a medicamentului Paduden, Terapia. Compania are obligația de a colecta date legate de siguranța tuturor produselor comercializate, în interesul pacienților care le utilizează. În cazul în care sunteți de acord, vă rugăm să transmiteți aici sau pe adresa office@sigurantapacientului.ro datele dumneavoastră de contact. Acestea vor rămâne confidențiale și nu vor fi folosite decât în scopul declarat mai sus.

| IRINACRETU a răspuns:

Bună ziua, va contactez din partea companiei producătoare a medicamentului Paduden, Terapia si va cer permisiunea de a fi contactat de un reprezentant din cadrul companiei. Compania are obligația de a colecta date legate de siguranța tuturor produselor comercializate, în interesul pacienților care le utilizează. În cazul în care sunteți de acord, vă rugăm să transmiteți aici sau pe adresa office@sigurantapacientului.ro datele dumneavoastră de contact. Acestea vor rămâne confidențiale și nu vor fi folosite decât în scopul declarat mai sus.

| IRINACRETU a răspuns:

Bună ziua, din partea companiei producătoare a medicamentului Paduden, Terapia va contactez si va cer permisiunea de a fi contactat de un reprezentant din cadrul companiei. Compania are obligația de a colecta date legate de siguranța tuturor produselor comercializate, în interesul pacienților care le utilizează. În cazul în care sunteți de acord, vă rugăm să transmiteți aici sau pe adresa office@sigurantapacientului.ro datele dumneavoastră de contact. Acestea vor rămâne confidențiale și nu vor fi folosite decât în scopul declarat mai sus.

| Cartofel272 explică (pentru IRINACRETU):

Nu am ce sa spun. Este ok acum si nu a mai avut probleme.

| Cartofel272 explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri.m-au ajutat mult si chiar aveti dreptate