| rossallita a întrebat:

Azi si vineri am mers la aqua magic...si m-am bronzat foarte tare, si acum ma ustura foarte rau pielea.Ce sa fac sa nu ma mai ustore? Daca ma dau cu iaurt o sa ma mai usture maine? Caci merg si maine...App voi ce metode folositi in afara de creme si ulei de masline ca sa nu va bronzati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Esial a răspuns:

Pai cat stai acasa da-te cu crema after sun, iar daca vrei neaparat sa mergi la soare, aplica o crema protectoare, nu autobronzanta ci de protectie sa faci bine diferenta ca sa nu suferi complicatii.Bafta! rate&vote

11 răspunsuri:
| RadioactiveUranium a răspuns:

Numai te bronza vrei sa faci cancerde piele?

| RadioactiveUranium a răspuns:

Da-te cualifie si nu te maiduce la soar. Vrei sa arati ca un pui de la rotisor?

| rossallita explică (pentru RadioactiveUranium):

Nu am mers la solar decat odata. acum am mers la aqua magic

| nomoretears1111 a răspuns:

Nu te-ai bronzat, ci te-ai ars. Aplica pe piele otet diluat in putina apa, va potoli senzatia de arsura. Ar fi bine ca maine sa nu te mai expui la soare, vei face rani pe care le vei trata la spital.

| rossallita explică (pentru nomoretears1111):

Daca o sa ma dau cu crema s-ar putea sa mai imi fac rani?

| Esial a răspuns:

Cauta in farmacii crema after sun si aplica, in felul asta nu te va mai ustura.Cu toate astea, e bine sa nu te mai expui la soare pana nu iti trece.Bafta! rate&vote

| rossallita explică (pentru Esial):

Stiu...dar daca ma dau cu cremaa o sa imi fac rani? caci vreau neaparat sa merg. si app o sa ma dauc cu iaurt in seara asta

| Esial a răspuns (pentru rossallita):

Pai cat stai acasa da-te cu crema after sun, iar daca vrei neaparat sa mergi la soare, aplica o crema protectoare, nu autobronzanta ci de protectie sa faci bine diferenta ca sa nu suferi complicatii.Bafta! rate&vote

| carmenushaa a răspuns:

Exact asa am facut si eu..am fost cu o prietena la plaja si ne-am ars ff tare amandoua pentru ca nu am avut soare ci foarte multa umbra si vant puternic(cand este vantul puternic te prinde mai tare).A doua zi fusesem la mare si crede-ma ca am jurat ca nu am sa ma mai expun atat de mult la soare.3 zile am stat si m-am tot dat cu iaurt, nu puteam sa dorm. oricum faci cum crezi u dar ai grija.

| rossallita explică:

Usture*

| sarhaa a răspuns:

Buna in primul rand, vei evita expunerile la soare in urmatoarele cel putin trei zile. Pentru ca riscul deshidratarii este crescut, se va consuma o cantitate suficienta de lichide, precum si alimente bogate in antioxidanti, in special vitamina C si E, cu efecte benefice asupra arsurilor solare (fructe, rosii, ardei verzi, oua, peste si carne).
Pentru calmarea durerilor poti lua medicamente antiinflamatorii/analgezice, precum ibuprofen, aspirina (nu este recomandata copiilor si adolescentilor) sau paracetamol. De ajutor pot fi si sprayurile sau lotiunile pentru calmarea arsurilor existente in comert, evitand aplicarea de ulei pe arsuri. Pentru calmarea pielii, se poate face si un dus cu apa calduta.Tratamentul la domiciliu este indicat doar in cazul arsurilor mai putin grave, iar daca iti apar basicute pe arii extinse, zone ce se descuameaza puternic sau ulcereaza, febra mare etc., mergi de urgenta la medic sau la spital. eu ti as recomanda tratamente naturiste pe baza de aloe vera, otet de mere, cartofi, bicarbonat de sodiu, suc de rosii, musetel, galbenele etc.Deobicei se fac bai generale sau locale cu apa calduta in care se adauga una din urmatoarele: bicarbonat de sodiu (jumatate de cana la o cada cu apa), otet (o cana la cada de apa) sau cateva picaturi de ulei esential de musetel. Durata baii va fi de 15 – 20 de minute, dupa care pielea se sterge prin tamponare cu un prosop moale sau se lasa sa se usuce natural;
- pentru pielea din jurul ochilor sau arsurile de pe pleoape, foloseste castravete ras sau feliat, ori comprese reci cu infuzie de musetel sau galbenele;
- unge pielea arsa de soare cu iaurt, lasa sa actioneze 20 de minute si clateste cu apa rece; repeta procedeul la fiecare 3- 4 ore;
- aplica pe zonele afectate suc de rosii, otet de mere, comprese cu gheata, cartofi taiati felii, gel de aloe vera, frunze proaspete de varza, morcov ras sau comprese cu lapte;
- maseaza zonele inrosite cu felii de castravete, ulei de menta si lavanda sau un amestec de ulei de masline si otet, in parti egale; lasa sa actioneze timp de aproximativ o ora.

| rossallita explică (pentru sarhaa):

Nu m-am ars rau. doar sunt rosie si incepe sa nu ma mai usture..cred ca daca ma dau cu iaurt in seara asta si maine cu crema de sore nu patesc nimic