| Florennce a întrebat:

Deci sunt racita de marti. fac febra cu frisoane si ma doare foaaaaarte tare gatul. e aproape insuportabil, am incercat frectia cu spirt, baie de aburi, bomboane mentolate, ceaiuri si fructe! La spital nu m-am dus pentru ca m-am simtit prea rau si nu aveam cum sa ajung decat pe jos iar spitalul e la 1km jumatate departare desi cred c-am sa merg! In fine! Ce metode practicate de parintii vostrii sau altceva stiti ca sa-mi treaca gripa asta?! Toata familia suntem raciti! Ms! Funda! of

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| bobby_7474 a răspuns:

Angina,sau cum se spune amigdalita,este f dureroasa,si nu trece repede pentru ca ar putea fi un streptokok,care tr tratat cu antibiotic(in general daca este purulenta -penicilina,eritromicina...)gargare cu apa cu sare,pentru ca NaCl,este un bun dezinfectant,consumate multe lichide dar nimic fierbinte,doar la temp camerei,fara lactate,mai mult supe,compot,si tr sa te vada un medic pentru ca amigdalele poate sa aiba repercursiuni asupra myocardului,si sa dea si reumatism articular, nu ignora consultul unui medic, ...sanatate

| DeeDee a răspuns:

Offf...daca ai febra cu frisoane, inseamna ca ai infectie cu bacterii, nu virusuri. Nu ar trebui sa te bazezi pe leacurile babesti, ai nevoie de antibiotice. Cheama salvarea daca tu nu te poti deplasa - sa iti faca macar niste analize uzuale si culturi din sange ca sa stie ce antibiotice sa iti dea. Imi pare rau, dar de data asta consultul medicului este necesar.

| AlxMro a răspuns:

Inmoaie o batista in otet si las-o pe frunte, continua sa bei ceaiuri fierbinti si sa le respiri aburul, daca transpiri este bine!

| cristinna23 a răspuns:

Ai viroza,am avut si eu du-te la spital sa-ti prescrie un tratament si o sa te faci bine, mi mi-a trecut viroza (am avut respiratorie ) si acum am o tuse banala ma simt mult mai bine daca vrei neaparat frectie fa-ti cu carmol.o sa te simti mai bine, dar mergi la spital pentru un tratamenthappy

| cristinna23 a răspuns:

Si ceaiurile sunt bune dar cu miere si lamaie

| Tarabostes a răspuns:

Si eu am sost racit ultimile 2 zile...dar pastilele sunt varza!
cel my bine te faci bine cu "leacuri babesti" :
faci baie la picioare cu apa foarte fierbinte in care y pus sare si faci frectie cu tuica un pic calduta nu cu spirt.
dar daca esti la oras... poate y bunici la tara sa iti trimita putina tuica.
sper ca te-am ajutat, fundahee hee

| OrangeJuice a răspuns:

Nu practic nici o metoda doar medicamente.Dar stiu ca pentru febra ridicata iti poti face o baie rece.

| Ryuzaki a răspuns:

Antibiotice, ospamox la fiecare 12 ore.In 2 zile nu mai ai nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai incercat metode babesti, si te apreciez.Ar trebui sa consulti si un doctor dar mai intai incerca DALERON sau FERVEX>>te fac sa transpiri si elimini microbii.Bea multa apa cu lamaie si incerca si frectii cu otet si daca febra tot nu trece:ciorapi cu otet(groaznic dar merge) si cum am mai zis, diferite ceaiuri, pastile >>nu antibiotice.Scuze ca mesajul a fost prea lung, insanatosire grabnica!

| onlyforme a răspuns:

Tarhon,Cartofi la gat sau faci un ceai de menta cu niste miere in el...sau daca ai o farmacie langa tine iei un plic de coldrex imd te face ca nou...

| ExciteMind a răspuns:

Poate n-o sa ma credeti dar mie durerea din gat mi-a trecut dupa ce am mancat inghetatalaughing.Si incearca si Fraingosept

| fatza_1160 a răspuns:

Incearca fervex...sau algocalmin fiola-scade imediat febra