| vixeeen a întrebat:

URGENT!
Sunt racita de 6 zile, la inceput am tusit si stranutat cu o zi inainte, dar in urmatoarea zi am avut febra. In fiecare zi am avut febra si frisoane. Am avut crampe foarte dureroase, insomnii, ma doare ceafa, corpul si in special oasele. Simt ca ma doare in gat putin, sunt foarte deshidratata, ametita si slabita. Mai nou am sensibilitate la lumina, am fost sa vorbesc cu mama, i am aprins lumina si am simtit ca nu mai puteam sa aud sau sa vad, am fugit direct in pat cu frica ca o sa lesin. M am trezit si cu o durere sub sanul drept, nu stiu de la ce ar mai fi si asta. Poate cineva sa imi spuna ce as putea sa am si daca spitalul chiar ar putea sa ma ajute? Nu m-am dus pana acum la spital, deoarece data trecuta cand am avut febra si am fost racita, nu m au ajutat mai deloc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Nu stiu cum sa-ti spun, dar febra care tine 6 zile ar fi trebuit sa iti dea un semnal clar de alarma, nu mai zic de celelalte simptome. Daca astea toate nu sunt suficiente pentru a merge la medic, nu stiu ce ar putea fi un imbold potrivit.Te joci cu focul, mai ales daca e febra ridicata.

| dullcat a răspuns:

,,Când este febra o urgență medicală?
Trebuie să mergi urgent la doctor dacă febra este însoțită de următoarele simptome:

-Confuzie;
-Incapacitate de a merge;
-Dificultăți de respirație;
-Dureri în piept;
-Senzație de somnolență;
-Urinări frecvente și dureri/usturimi la urinare;
-Convulsii;
-Halucinații;
-Plâns excesiv (la copii);
-Durere persistentă în gât (rigiditatea gâtului);
-Dureri de cap severe;
-Erupții cutanate neobișnuite, mai ales dacă erupția se agravează rapid;
-Sensibilitate neobișnuită la lumină intensă;
-Vărsături persistente;
-Dificultăți de respirație;
-Dureri abdominale;
-Pierderea mirosului (anosmie);
-Pierderea gustului (ageuzie).'' - https://www.doc.ro/sanatate/febra-cand-ar-trebui-sa-ne-ingrijoreze

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bea apa că sa te hidratezi.
Iar cea mai buna e o supa caldă din cartof, ceapa, morcov.