| robertaaarobi13245 a întrebat:

Buzele mele incep sa se cam usuce. Am incerat sa le ung cu crema de galbenele, cu strugurel, cu ruj..etc... dar nu a mers. Stiti un tratament? Dau funda big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| crbogdan a răspuns:

De la frig se usuca laughing
uite niste tratamente naturiste si eficiente

Mierea îndepărtează celulele moarte

Unul dintre cele mai eficiente remedii pentru tratarea buzelor crăpate este mierea aplicată pe suprafaţa buzelor, lăsată timp de 15 minute şi curăţată cu ajutorul unei dischete demachiante îmbibate în apă călduţă. Acest proces ajută la eliminarea celulelor moarte de pe suprafaţa buzelor şi la hrănirea în profunzime a acestora.Pentru eficienţă maximă, amestecă în proporţii egale miere cu ulei de măsline, aplică şi lasă să acţioneze un sfert de ceas, după care îndepărtezi compoziţia cu ajutorul unui prosop sau a unei periuţe de dinţi, prin masaj blând.

Un alt remediu contra buzelor uscate este masca pe bază de lapte şi gălbenuş de ou. Mod de preparare: se înmoaie o bucăţică de pâine neagră într-o ceaşcă de lapte fierbinte, se adaugă 20 de grame de miere, un gălbenuş de ou şi 3 picături de vitamina A. Acest amestec se aplică pe buze şi este lăsat să acţioneze timp de 20 de minute, după care este îndepărtat cu apă călduţă.

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Hidrateză-te corespunzător și aplică pe ele vitamina A.
Pa, pa.

| BiuL a răspuns:

Eu folosesc balsam de buze de la gerovital (varianta portocalie sau albastra). e cel mai bun. poti sa incerci si sa iti exfoliezi buzele cu o periuta umezita de dinti de 2 ori pe zi.