| Djlsghtnquuw a întrebat:

Buna copii! :*. Cam de o luna am buzele foarte uscate, si mi se rup buzele in coltul gurii, sunt foarte rosii :-s.Am folosit strugurel cu propolis, crema de galbenele, ulei de masline, si tot nu imi trece. Ce sa fac, de la ce sa fie? confused

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Ai "zabaluta". Foloseste cel putin 5 zile Tetraciclina unguent local pe crapaturile din coltul gurii, o data la 6 ore si iti garantez ca te vei vindeca. Aceasta afectiune e data de streptococ sau stafilococ si e contagioasa. Nu mai folosi strugurelul pe care l-ai folosit, te vei recontamina.

7 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Da,are dreptate Abh! Dupa vindecare foloseste ulei de migdale dulci presat la rece!

| valThina a răspuns:

Eu am un strugurel cu propolis si sa mau cu el sau cu unt de corp care e foarte grashappy. sa dau cu periuta de dinti usor ca toate pielitele alea sa se rupa si apoi da-te cu ceva gras.si nu uita, mereu sa ai ceva la indemana.si incearca sa nu mai da cu limba pe buze ca si din cauza asta ti se usuca buzelehappy

| Pastilatu a răspuns:

Probeleme cu ficatul ai?
de obicei de la asta se intampla

| ZoOzOLe a răspuns:

Poate te incearca vreo raceala sau nu ai baut destula apa in ultimile zile sau ai fost intr-un mediu cu multa sare (salina, apa marii) sau pur si simplu de la schimbarea brusca de temperatura nujtu sigur incearca incolntinuare tratamentul aplicat dar incearca sa bei mai multa apa! succes

| Nems a răspuns:

Eu pentru buze uscate am ceva d la avon cu protectie spf 15, buzele sunt umede pentru 4-5 ore, nu se usuca imediat, si mai dau dupa ca un gloss de la oriflame, si am buzele hranite si protejate toata ziua.Si arata si binewinking ^^

| dRaXler a răspuns:

Eu folosesc ceva de la Eucerin.Chiar merita

| princess_2636 a răspuns:

Salut! si eu am avut asa probleme si m-am folosit de balzam igienic si mi-a trecut incearca si tu la farmacie gasesti.