| loggertiffman a întrebat:

Buna cam cate grame de zahar imi este permis sa pe zi maxim? am 14 ani si ma sperie groaznic diabetul si imi dau silinta sa am o viata sanatoasa ca sa o evit

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Jokyo a răspuns:

Sincer nu ai de ce sa iti faci probleme legate de subiectul zaharului la 14 ani tongue
Doar un consum excesiv (adica sa mananci zahar cu lingura) la varsta ta te-ar putea afecta... Eu zic sa nu-ti mai faci atatea griji!

5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Zaharul este supranumit "moartea alba". Este bine sa nu consumi deloc, sau cat mai putin, zahar rafinat si produse care contin zahar rafinat. Aici ar trebui spus, intr-o paranteza, ca este la fel si cu alte alimente suprarafinate, ulei, faina alba, etc.
Este bine ca esti constient de pericol, dar sa nu duci totul la extrem. Ca sa duci o viata sanatoasa nu inseamna ca nu-ti poti permite sa consumi ocazional o prajitura. Sa fii doar cumpatat.

| Zenithf a răspuns:

Am uitat, nu doar cei care consuma produse rafinate pot face diverse boli metabolice, diabet poate face si cineva care consuma struguri "fara numar", de exemplu.
Sunt fructe dulci pe care trebuie sa le consumi cu moderatie, ca strugurii, smochinele, etc. Au efecte pozitive, cand sunt consumate cu moderatie, dar daca cineva depaseste in mod repetat limita, poate avea de suferit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Diabetul e o boala a metabolismului nu o faci asa brusc doar mancand mult dulce. o dieta sanatoasa, 2-3 bucati de ciocolata, o projitura pe zi nu strica

| loggertiffman explică:

Si nici dulciuri nu consum aproape deloc