| TPUser26 a întrebat:

De aproximativ o luna jumate imi curge o chestie alba-galbuie din **** ( secretie vaginala) La cat timp dupa asta poate sa imi vine ciclul? (Mentionez ca nu mi-a venit niciodata pana acum.) M-am saturat sa-mi tot murdaresc chilotii.Si mi-e prea rusine sa vorbesc cu mama despre asta.Ce sa fac? DAU FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Gogoshica94 a răspuns:

Buna,
Poate sa iti vina si la un an dupa ce ti-a aparut aceasta scurgere! Mie mi-a venit la un an jumate dupa aparitia acestei secretii neplacute, dar sa stii ca nu scapi de ea! Din pacate o sa o ai tot timpul fie in cantitati mici fie in cantitati un pic mai mari... Este ceva normal sa nu te sperii... Iti recomand sa faci cum am facut si eu si cum fac si acum de 7 ani de zilewinking de fiecare data cand te duci la toaleta puneti hartie igienica acolo si nu o sa mai murdaresti chilotii ba din contra e mai igienic fiindca vei putea schimba hartia aia ori de cate ori te duci la wc. O seara buna, sper ca iti este de folos! :*

| TPUser26 explică (pentru Gogoshica94):

Multumesc frumos :* Mi-a fost de ajutor răspunsul tau.

| Gogoshica94 a răspuns (pentru TPUser26):

Cu placere... Oricand :*

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Menstruatia va veni candva in urmatorii doi ani, dar sa stii ca venirea menstruatie nu va intrerupe secretia vaginala, care va fi prezenta pana la menopauza.

| mona a răspuns:

Ciclul iti poate veni oricand de acum incolo, vorbeste cu mama ta

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU există o "regulă" generală care să precizeze când o să-ţi vină menstruaţia...
Ea vine când organismul este destul de dezvoltat.

În general, PRIMA menstruaţie/menarha vine între 11-15 anişori.

Toate cele bune.

| h3r a răspuns:

Vorbește cu mama ta, spune-i că este posibil să-ți vină, deoarece ai secreții vaginale.
Ea va știi cum să te îndrume, ceea ce ar trebui să zică o mamă în aceste momente.
Nu te rușina, te va ajuta!

| Gabryel123 a răspuns:

Vorbeste cu mata ca de aia ii maicata sa vorbesti cu ea, cu ea poti vorbii despre oricewinking