| anonim_4396 a întrebat:

Cam de prin decembrie 2016 am inceput sa beau mult, fara pauze, alcool ieftin, peturi de bere, cateodata coniac ieftin, in 2019 ianuarie am facut pauza o luna si acum iarasi m-am lasat de 3 saptamani doar ca acum nu mai vreau deloc sa beau. Dimineata in general fac pipi galben, credeti ca organismul elimina inca ce a lasat alcoolul? Se poate sa ma fi schimbat fizic alcoolul si abia dupa o vreme sa revina totul la normal? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| oz_1736 a răspuns:

In final tu ai baut 3 ani. Daca nu ai pete pe corp, ochii galbeni sau spre portocaliu, ori pielea galbena ai sanse mari sa te recuperezi in totalitate- ma refer la ficat. Fa-ti un ecograf sau un RMN ca sa fii mai sigur. Tine un regim alimentar fara prajeli de minim un an in care poti lua niste suplimente tip Fortifikat forte de 500 sau 750. Daca chiar vrei sa te lasi de alcool esti un om care merita a-II-a sansa si care gandeste

| anonim_4396 explică (pentru oz_1736):

Nu am absolut nicio pata nicaieri, in 2019 am facut mult sport chiar daca am si baut, faceam inainte sa incep sa beau, ma gandeam sa mai redresez din efectele alcoolului si voiam sa arat si bine, o prostie totalalaughing Iarasi la alimentatie am incercat sa mananc sanatos, dar cine bea mult stie ca ii foarte greu sa ai o alimentatie mai stricta din punct de vedere al placeri, si acum de cand nu mai beau Incep sa pun la punct toate lucrurile din viata mea, sa fie echilibru pe toate planurile

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Culoarea urinei este legată de ceea ce mănânci și de câtă apă bei și câte lichide consumi.

| RoCkKiD a răspuns:

Fecior, organismul tau nu tine alcoolul in el, orice bei dispare din organism in 24 de ore. Ce-i drept efectele raman dar nu pari sa fi foarte in varsta deci putin probabil sa ai ceva.

Urina este galbean din cauza ca nu bei apa. Asigura-te ca bei minim 2 litri de apa pe zi si o sa fii ok. Daca se intampla sa bei ceva alcol ar trebui sa fie chiar mai mult pentru ca oraganismul tau are nevoie de apa sa proceseze alcoolul.

Nu ai ce teoxine sa elimini si in nici un cal alcool. Daca vrei sa afli cum te-a afectat trebuie sa mergi la medic pentru niste analize.

| anonim_4396 explică (pentru RoCkKiD):

Beau apa de izvor in fiecare zi, macar 2 litri

| RoCkKiD a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci du-te la medicul de familie sa intrebi daca e nevoie de analize.

| anonim_4396 explică (pentru RoCkKiD):

Oricum nu sti nici tu prea multe, tocmai am avut o discutie cu un medic despre treaba asta si mi-a zis ca dureaza macar 3 luni pentru o dezintoxicare partial completa, mai ales daca am baut cat am baut eu, pl ta ca toti sunteti medici, zugravi etc. cand ii vorba sa dati sfaturi

| RoCkKiD a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca doctorul ala ti-a zis ca ai nevoie de o dezintoxicare dupa baut as incerca sa mai consult un medic pentru o a doua parere. Nu am auzit de asa ceva si nici organizatiile internationale care ajuta dependentii de alcool nu par sa recunoasca un asemenea fenomen. Abuzul indelungat afecteaza anumite organe cum ar fi ficatul si inima dar nu lasa depozite, dupa ce te lasi ramai cu daunele.

Ce-i drept, e posibil uitat omul la fata ta si si-a dat seama ca nu conteaza ce iti zice ca oricum nu o sa pricepi asa ca ti-a bagat galusca cu cura de dezintoxicare, idee care nu e rea dar daca abuzul tau includea si dependenta cand ti se da o limita tinzi sa te ti de ea si sa crei ca e ok sa reincpi in 3 luni..deci daca asta a vrut sa faca e riscant.

Mai e si varianta in care ai sub 20 de ani si iti e imposibil sa bei suficient cat sa iti faci rau asa ca te-a lasat in banca ta sa te duci sa te spovedesti. La varsta aia daca nu cumva ai comorbiditati e greu sa distrugi prea multe la capitolul fizic in 2-3 ani, dar cine stie ce s-a intamplat pe plan cognitiv..nu ca nu as avea o idee.

| Apokales a răspuns:

Cand esti dependent de alcool, esti dependent pe viata, chiar daca te-ai lasat de baut. Esti mult mai predispus la un exces si mai tentat sa bei decat unul care nu este dependent, chiar daca "te-ai lasat" de mult. Deci da, te-a schimbat, nu o sa revina la normal, iar la faza cu urina nu ma pricep. Nu incerca sa mai bei o bere ca si cum va fi doar una.

| anonim_4396 explică (pentru Apokales):

Nu o sa mai beau deloc

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Sigur... Iti trebuie mult auto-control, iar tu d-abia te-ai lasat. Dimineata ai mai multa stapanire de sine decat seara dupa ora 18, asa ca ai mare grija.

| anonim_4396 explică (pentru Apokales):

Asa i, dar noroc ca mi-a dat D-zeu minte si stiu ce am de facut