| Sylvye a întrebat:

Cand creste maseaua de minte, se umfla gingia? Imi puteti spune mai multe despre modul in care apare aceasta masea? De ce la unele persoane aceasta se cariaza foarte repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| RareşTPUro a răspuns:

Inca de la varsta de 8-10 ani se poate observa la radiografie prezenta sau lipsa maselelor de minte. La 12 ani coroana este formata. La 17-18 ani radacinile sunt dezvoltate, ceea ce corespunde varstei medii a eruptiei. La 25 de ani, 90% din maselele de minte, avand suficient loc pe arcada matura, incep sa iasa. Insa la unele persoane, acestea apar mai tarziu sau chiar deloc. Nu este nicio tragedie daca nu apar deloc, statisticile arata ca 20-25% din populatie nu are mugurele acestui dinte. Oamenii de stiinte considera ca omul viitorului va avea un numar redus de dinti, maxilare mai mici, iar maselele de minte vor disparea.

| Vi003 a răspuns:

Iese greu si se cariaza mai iute decat celelalte. In multe cazuri, se impune interventia dentistului ca sa cresteze gingia. Multi o scot inainte de a caria deoarece e "periculoasa", se gaseste si intr-un loc greu de ajuns cu freza. Acum, las-o sa apara, poate n-o sa ai probleme mari: dureri de maxilar, de urechi sau de cap. Sanatate!big grin

| Gahbryella a răspuns:

Pai atunci cand iti v.a aparea maseaua de minte te v.a durea destul de tare gingia si se va umfla putin, mie asa mi s.a intamplat dar eu am avut si stari mai nasoale in care nu prea m.am simtit bine si restul iar aceste masele se cariaza din cauza calciului si mai multe dar linisteste.te in 2 zile nu mai ai nimicwinking

| vasiyo a răspuns:

Da gingia se umfla iar la unele persoane se cariaza de oarece nu are destul calciu sau smalt.