| RoxRoxyyy a întrebat:

Buna, durerea de masea a trecut dar am alta problema, imi creste maseaua de minte pe partea dreapta si gingia e foarte rosie si umflata, de ieri am incercat cu apa cu sare si glicerina dar degeaba nici un rezultat, e si destul de dureroasa plus ca aproape nu pot vorbi...alte remedii sa se calmeze cat de cat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bmerry a răspuns:

Am avut și eu recent aceeași problema, și pe cât am încercat ameliorarea durerii... tot la dentist am ajuns pentru ca se formase un abces. Mi-a făcut un mic drenaj, adică mi-a tăiat gingia ca sa aibă loc dintele sa crească. Și de atunci nu am mai avut probleme. Pana ajungi la dentist poți lua un nurofen forte și sa ți pui niște gheata pe obraz...

1 răspuns:
| bmerry a răspuns:

Ah și dacă crezi ca ajuta cu ceva... îți poți lua de la farmacie niște unguent cu care sunt dați bebelușii când le cresc dinții de lapte. E un soi de anestezic... nu face mare lucru dar e bun, decât nimic.