| xLegio a întrebat:

Imi creste ultima masea de minte dar jumatete din ea e acoperita de gingie ....Imi puteti spune va rog ce am de facut? Gingia o sa se retraga singura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poftim?
Măseaua de minte este ultimul molar care închide dentiția definitivă care apare după vârsta de 18 ani, ce spui tu este un molar din capul maxilarului (pe fiecare parte de maxilar sunt 2 molari!
Se retrage dar poți foarte bine să mergi și până la un cabinet stomatologic.
Pa, pa.

| AlexRv a răspuns:

Buna!

Depinde, dacă e în poziția normala va creste pana ce gingia de peste ea dispare.

De multe ori aceste masele cresc intro parte, rămânând jumătate sau mai mult din ele acoperite de gingie. Acest caz trebuie operat și scoasa măseaua. Tio spun din experiența propie.

Cel mai bine ar fi o ortopanto sau o radiografie locala pentru a se vedea poziția maselii, în caz ca dentistul nu vede clar asta. happy

| BogdanLuca a răspuns:

Mergi la stomatolog si probabil va face o incizie mica, care va ajuta maseau sa evolueze normal! Este o procedura nedureroasa simpla si destul de ieftina!

| xLegio explică:

Sincer mie-e cam frica de dentist... Si cum am spus se vede jumatate din coroana chiar si eu imi pot da seama ca e in pozitia corecta dar ma cam doare obrazul si gingia