| BuGsstormbunny a întrebat:

Care ar fi cauzele apariției unor pete roșii pe ambele palme?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Urticarie alergie, mergi la un medic alergolog sa te consulte.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cauzele pot fi multiple, iar fara un control noi nu putem decat sa ne dam cu parerea.

Asa ca, as zice ca prima idee, o eventuala alergie? Sau toxiinfectie alimentara. Stiu ca in aceste cazuri, apar deseori pete rosii pe palme si in alte locuri, alaturi de umflarea acestora si uneori, mancarimi. Dar asta se poate manifesta diferit de la persoana la persoana.
Sau poate sensibilitatea, expunerea la frig.

Incearca sa stai la caldura, cu mainile incalzite si sa dai cu pudra mentolata (sau solutii similare).

Daca simptomele nu se amelioreaza, poti merge oricand la medic.

Sanatate!

| BuGsstormbunny explică (pentru DoarBogdan):

Sunt sub piele, în vasele de sânge cred. Nu provoacă mancarimi, nu nimic.

| DoarBogdan a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Da, in general asa sunt la palme, sub piele. Si eu am patit asta cand am mancat ceva ce nu mi-a picat bine. Odata nici nu stiu de ce.

Dar a trecut in cateva zile. Eu am luat o pastila de clorfeniramin. Insa sunt cam puternice.

| DoarBogdan a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Da. Exact. Ia o pastila, parerea mea. Daca nu ai alergie la asa ceva.

Oricum o sa treaca.

| cristimihailov a răspuns:

Ambidextru si igiena precara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai fost injungheat in somn.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau a injughiat pe careva?
sau toxiinfectie alimentară?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pare a fi toxiinfecție alimentara, ai grija la alimente