| mariaaangelina a întrebat:

care este cea mai buna grupa sanguina? Multumesc:X

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| sunshine_5685 a răspuns:

Nu exista neaparat ''cea mai buna'' grupa sanguina(depinde in funcitie de ce criteriu vrei sa le clasifici).De exemplu, grupa AB este buna fiindca poate primi sange de la orice alta grupa, dar, cu toate astea, aceasta grupa nu prezinta anticorpi, ceea ce inseamna ca persoanele care au grupa asta de sange sunt mult mai predispusi la boli. La fel se intampla cu grupa 0I, care are cei mai multi anticorpi, deci persoana care are grupa asta, are un risc mai mic de a se imbolnavi.De asemenea, cineva cu grupa sanguina 0I, poate dona pentru orice grupa de sange, insa poate primi doar de la aceeasi grupa, adica 0I. Deci, fiecare are avantajele si dezavantajele eibig grin

| blojutrr a răspuns:

AB pozitiv aceasta primeste de la orice grupa de sange dar poate dona doar la AB pozitiv! Funda big grin?