| Dooorin a întrebat:

Hello ...cine stie care este cea mai buna grupa sanguina?

8 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

BUna,nu exista grupa mai buna sau mai putin buna.Fiecare grupa are caracteristicile ei si diferentiaza oamenii.Fiecare grupa e buna in felul ei...grupa 0 de exemplu este donator universal, poate da oricarei alte grupe sange, dar nu poate primi decat de la cei cu grupa 0.Asta probabil da fragilitate grupei.In rest cam toate sunt bune.

| glamour a răspuns:

Nu exista cea mai buna grupa. Toate sunt bune. Cea mai avantajoasa grupa este AB4 pentru ca este primitor general, deci daca doamne fereste ti se intampla ceva si ai nevoie de sange(avand grupa de sange AB4) poti primi sange de la oricine.

| fluturas a răspuns:

Ieri am intrebat-o pe profa de bio si ne-a zis ca grupa 0

| Patry a răspuns:

Eu zic ca AB4

UITE:

Termenul de grupă sanguină (sau grup sanguin) este folosit pentru a caracteriza sângele unui individ în funcţie de prezenţa sau absenţa unui antigen pe suprafaţa eritrocitelor acestuia. Majoritatea antigenelor de grup sanguin sunt de natură glicoproteică, oarecum stabile din punct de vedere genetic, unele fiind întâlnite la mai multe specii de mamifere în forme identice. Această trăsătură a lor poate fi invocată drept argument în favoarea unităţii lumii vii.

Deşi aceste antigene sunt prezente şi pe leucocite (nu şi pe trombocite), în mod curent se consideră că doar eritrocitele prezintă importanţă pentru stabilirea grupelor sanguine.

Datorită faptului că reacţia antigen-anticorp la care participă antigenele de grup sanguin şi anticorpii lor specifici este una de aglutinare (se soldează cu aglutinarea hematiilor) antigenele se mai numesc şi aglutinogene, iar anticorpii şi aglutinine.

În practica medicală curentă prezintă importanţă sistemele AB0 şi Rh. Restul sistemelor de antigene sunt utilizate în medicina legală, aplicaţile lor cele mai importante fiind în stabilirea paternităţii şi în diferite anchete de filiaţie, însă în prezent aceste proceduri tind să fie înlocuite de către analiza ADN.

Importanţa grupelor sanguine rezidă în indicarea compatibilităţii sau incompatibilităţii dintre donator şi primitor în cazul transfuziilor. Teoretic, compatibilitatea reprezintă situaţia în care întâlnirea antigenului de pe hematii cu anticorpi specifici este exclusă.

| BuilD a răspuns:

ce mai buna grupa de sange e a1 sau mai exact 01 nu's cm se scrie exact dar e ce mai buna pentru ca poti dona la toti si primeti doar la a1... happy

| Michael6996 a răspuns:

Toate sunt bune da in caz de ceva e mai rapindita 1, 2 pozitva.

| Catafu a răspuns:

Pai toate sunt bune.din punctul meu de vedere AB4 deoarece ea este singura grupa sanguina care poate primi sange de la orice alta grupa.in schimb grupa 01 poate da oricarei grupe sanguina sange ...si A2 SI B3 nu prea stiu.

| TakeItSlowXD a răspuns:

Nu ştiu exact. Aş zice AB4. Eu am B3 negativ.