| feefy a întrebat:

Buna
care sunt cele mai indicate analize pentru o rana pe col?
doctorul nu mi-a spus decat ca am rana pe col fara nici o alta informatie
as mai vrea amanunte
cum evolueaza, de la ce apar(nu am chiuretaje )
si alte detalii
multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa faci un test Papanicolaou si tratament. Apoi, testare HPV si daca esti infectata cu acest virus, o biopsie din leziune. Ranile pe col nu au absolut nici o legatira cu chiuretajele. Ele apar din cauza infectiilor sexuale (in specila cu HPV), dar si din cauza inceperii precoce a vietii sexuale (inainte de 17 ani si jumatate).

| teodorajoana a răspuns:

Rana pe colul uterin apare si de la infectii urinare repetate si netratate este gresita ideea ca apar doar de la chiuretaje. Poti face un papanicolau si acolo iti poate spune mai multe. Rana pe colul uterin se poate cauteriza sau se pot lua ovule si se fac anumite spalaturi cu irigatorul dar asta ti-o poate da doar un medic ginecolog asa ca consulta unul cat mai curind posibil ranile pot duce la cancer sau alte boli

| teodorajoana a răspuns:

Te rog din suflet consulta un ginecolog cat mai urgent posibil