| lianaaa000 a întrebat:

Buna tpu.acum o luna am fost la ginecolog si mi-a spus ca am rana pe col, am facut tratament cu tantum rosa,antibiotic si ovule pana am fost la control cand rana se micsorase si mi a cauterizat, la cateva zile dupa, eu am plecat din tara, dupa o saptamana scurgerile mi-au reaparut, mi am sunat doctorul si a zis ca rana nu s-a vindecat in totalitate sad problema este alta.eu si sotul meu ne dorim un copil si din cate stiu este riscant cand ai rana pe col.sad poate cineva care a avut asa ceva sa imi dea niste sfaturi? as vrea sa incerc un tratament naturist pentru acele scurgeri. poate este mai eficient...si rana sper sa o rezolv aici dupa ce imi trece menstruatia..multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| manuel72 a răspuns:

Deci,sotia mea are o problema asemanatoare cu a ta, cu cauterizarea unei pete pe uter.Medicul i-a prescris 3 cutii de Fiderm forte, sunt ovule care ajuta la cicatrizare, cate o cutie pe luna.Noi suntem in Italia si denumirea aceasta e valabila in Italia, costul e in jur de 15 euro/cutie. Daca ai nevoie de continutul ovulului, principul activ si asa mai departe, spune.

| lianaaa000 explică (pentru manuel72):

M-am uitat pe o farmacie online de aici sa vad daca sunt si nu imi gaseste.

| manuel72 a răspuns (pentru lianaaa000):

Asta este :
http://www.viafarmaciaonline.it/finderm-forte-beta-10-ovuli.html
In Spania se cheama poate altfel, dar principiul activ si compozitia sunt aceleasi.

| lianaaa000 explică (pentru manuel72):

Iti multumesc frumos

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Auzi, dar soțul de ce nu se tratează? Te reinfectează și de aici apar și acele scurgeri vaginale.
Mergi la un nou control ginecologic dar la un medic priceput, rana trebuie să o vindeci complet și bine ar fi să iei și o puncție biopsică din ea, să înlături orice suspiciune de altceva!
Prioritară este tratarea colpitei sub supraveghere medicală, tratamentul naturist îl faci când ești sănătoasă, preventiv.
Sănătate!
Pa, pa.

| lianaaa000 explică (pentru Legiuitoarea):

Sotul meu si-a facut circumcizie si nu am avut contact sexual de cand am inceput eu tratamentul, asta e si problema, cand am fost in tara am incercat la mai toate clinicile din Bucuresti, si la fiecare diagnosticul era cu totul altfel, cand am fost penultima data la medlife, mi-a spus ca am candida si am luat un tratament cu antibiotic, fluconazol 50 si 100 daca nu ma insel, si ultima data am gasit un doctor si am fost la el la cabinet, el mi-a spus ca am facut rana de la tratamentele pe care le-am luat gresit, si mi a cauterizat o o data dar mi-a spus ca nu se stie daca mi se inchide de tot, si cand am ajuns in Spania dupa o sapt au reaparut scurgerile.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru lianaaa000):

Bună.
Ai nevoie de o nouă evaluare medicală și chiar o recoltare biopsică să vezi ce se întâmplă de fapt.
Multă sănătate!
Pa, pa.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Indicat ar fi sa te vindeci sub supravegherea medicala, urmeaza un tratament strict si respecta-l cu strictete si fara sex in aceasta perioada, poti face spalaturi cu musetel/pelin..asta facultativ, consulta un medic chiar daca nu esti in tara.
O zi frumoasa sa aihappy

| DorinM a răspuns:

Cere si sfatul unui medic naturist Dr Cătălin Luca http://dr-catalin-luca.ro/site/consultatii.html Daca ești din Bucuresti, poti merge la el la cabinet http://dr-catalin-luca.ro/site/cabinet-dr-catalin-luca.html