| Floreenofficial a întrebat:

Buna! Câți litri de apa trebuie sa bea un om într-o zi?(24 ore). Mersi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Minim 2 litri, daca ne luam dupa reclamele de la tv.
Tu bei câtă apa vrei.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

P.S. Trebuie sa mai tii cont si de ceea ce mananci. Pentru ca orice mancare are un anumit procent de apă. Mai mult sau mai putin.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu trebuie. Un cal, nu îl poți oblig să beie când nu îi este sete. Pe un om poți, dacă se ia după media. Bea 8 oahare pe zi. Bea o găleată. Apa din tine trebuie să fie în echilibru cu electoliții din tine, Na, K. Dacă bei prea multă, speli electroliții și ei nu pot să își facă treaba, de exemplu să transmită semnalele nervoase. Dacă bei prea puțină nu poți digera bine mâncarea și rinichii suferă. Așa că, nu trebuie.

| dullcat a răspuns:

Buna.In general se recomanda 2 litri, insa cantitatea trebuie calculata in functie de greutatea fiecaruia.

| ReddY25 a răspuns:

| LupusDei1993 a răspuns:

2 litri toamna, iarna sau primavara cand e mai frigut, in rest pe caldura mare poti bea si 3-4 litri

| Solann a răspuns:

Daca ne luam dupa reclamele de la tv, in jur de 2 l de lichide. Aici intra si supa, cafeaua, sucurile, nu numai apa.
Dar fiecare om are necesarul sau. Unii mai mult, altii mai putin. Cine spune 4 l, nu stie ce vorbeste. Poti da in alte complicatii fortand rinichii.
Dar nici prea putina nu e buna. Nu te forta. Bea cat iti cere corpul. O zi mai mult, alta mai putin, cum simti nevoia.

| Bogdim0t a răspuns:

Se recomandă 2L pe zi. Acum, foarte puțini oameni chiar respectă regula asta. Important e să nu devi deshidratat (un semn al deshidratări este gustul de metal în gură)