| vali_1241 a întrebat:

Caut vaccin impotriva hepatitei B pentru bebe, trebuie sa nasc in urmatoarele 3 saptamani si nu stiu de care vaccin sa iau si de unde.Am gasit si hepatec dar intravenos sau engerix, dar nu stiu care e mai bun. Puteti sa ma ajutati cu un raspuns, va rog? daca cumpar hepatec care este intravenos se poate face la bebe in primele 12 ore? ce riscuri ar exista? aatept raspuns urgent.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Poate este bine sa te consulti cu medicul. Oricum Vaccinul trebuie însoțit de gamaglobulina.

| mymed a răspuns:

@soothe: imunoglobulinele anti-hepatita B NU se administreaza la toti nou-nascutii, ci doar la cei care provin din mame purtatoare ale virusului hepatitic B.
Doar vaccinul se face in primele 24 ore dupa nastere tuturor nou-nascutilor.

| shnako a răspuns:

Cel mai bine intreaba un doctor, pentru ca majoritatea userilor de pe acest site sunt minori, si nu cred ca are rost sa iti explic ce sfaturi bune ti-ar da.

Eu nu cunosc problema, asa ca nu am cum sa te ajut.