| ionpop2484 a întrebat:

Sora mea a intretinut relatii sexuale normale, protejat, cu o persoana infectata cu hepatita cronica B.
La 2 saptamani dupa aceasta si-a facut prima injectie din seria de 3 pentru vaccinul impotriva hepatitei B. Ulterior conform schemei recomandate de medic si-a facut si celelalte 2 injectii de vaccin.
La o luna de la ultimul vaccin si-a facut urmatoarele analize:

Ac Anti-HBC
Ac Anti-HBC Ig
Ac Anti-HBS
AG HBS

Inca nu a primit rezultatele pentru ele.
Mai este nevoie sa faca si alte analize?

In momentul in care voi avea rezulatele analizelor mentionate mai sus voi reveni si cu ele.

Multumesc,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Analizele sunt bune, dar le-a facut prea repede. Trebuie ca pana la analize sa fi trecut 6 luni de la contactul sexual.

| ionpop2484 explică (pentru Brigaela):

Au trecut mai mult de 6 luni de atunci.
Azi am aflat si rezultatele analizelor facute:
Ag HBs Nonreactiv 0.2 S/CO
Ac Anti-HBs Reactiv >1000 mIU/mL
Ac Anti-HBc IgM Nonreactiv 0.04 S/CO
Ac Anti-HBc Nonreactiv 0.07 S/CO

Imi puteti oferi o scurta interpretare a lor? E totul ok?
Mai trebuie sa faca si alte analize?

Multumesc,

| Brigaela a răspuns (pentru ionpop2484):

Este ok, ai imunitate data de vaccin si nu esti infectat. nu ai nevoie de alte analize

| Zenit313 a răspuns:

Si care mai este intrebarea daca tot tu ai raspuns?!

| facepalmlol a răspuns:

Consulta medicul in legatura cu mai multe informatii, analize.

| marcous a răspuns:

Daca a facut sex protejat, nu a contactat boala.

| ionpop2484 explică:

Rog ca cei care raspund sa fie cunoscatori in ceea ce priveste hepatita B, eventual, medici sau asistenti.
Multumesc,