| madalinaf0510 a întrebat:

Bună. Ce analize trebuie să fac dacă vreau sa iau Saxenda?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Analizele difera in functie de problema pe care o ai tu.
De exemplu, daca medicul are suspiciunea ca este vorba despre o dereglare hormonala, iti va recomanda un profil hormonal (LH, TSH, FSH, T3, free T4, progesteron, estradiol, prolactina) pe langa analizele de baza (hemoleucograma, glicemie, TGO, TGP etc.).

Daca are suspuciunea ca impulsul de a manca este generat de alte cauze, ve recomanda analize care sa confirme sau sa infirme suspiciunile lui.Acestea pot include chiar si investigatii de imagistica, depistarea anumitor markeri endocrini specifici etc.

In orice caz, asteapta-te ca atunci cand mergi la endocrinolog, acesta sa iti ceara minim analize de baza si un profil hormonal.Doar aceste analize costa cateva sute de lei (aproxomativ 500lei).

Deci vei cheltui minim 500lei pe analize plus consultatia, dar ti-am zis, in functie de istoricul tau medical, de simptome, de greutate, de cum decurge consultatia, ar putea sa iti recomande si analize suplimentare. Cele de imagistica, markeri endocrini sau depistarea unei gene/mutatii sunt cele mai scumpe, fiecare avand un pret care pleaca de la 100lei, dar poate ajunge si la 2.000 in cazuri exceptionale.

Sper sa reusesti si sa fii bine si sanatoasa!

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie sa mergi la un medic diabetolog si el iti face analize hormonale si teste de diabet specifice, si numai acel medic iti poate prescrie Saxenda!

Saxenda este un hormon cu care nu te joci sa-l iei dupa ureche, fara un consult medical serios si fara anlize hormonale!

https://alicepiperea.ro/saxenda/

| madalinaf0510 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc, știu asta. am citit și m-am informat mult despre aceste injectii..eu voiam sa aflu ce analize trebuie mai exact ca știu ca sunt foarte multe de făcut și sa ma pregătesc cu bugetul …(Cine reușește să își ia prin cunoștințe ori nu e conștient/a de ce poate declanșa ori nu a citit nimic despre ce se poate întâmpla ..NU RECOMAND.) Asta am scris în caz ca citesc și altii comentariile. Sănătatea e pe primul plan

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Saxenda e un medicament nu e un hormon.
Se da si daca nu ai diabet ca nu face nici un rau, el stimuleaza pancreasu sa dea insulina doar daca glicemia e prea mare, daca nu, nu ai treaba.

Mai intarzie evacuarea gastrica, deci asa mai taie din foame.
E f bun.

I-am zis sa se duca la diabetolog.

| Mosotti a răspuns:

Saxenda vrei sa-l iei pentru slabit adica Ozempic cu alte cuvinte iti intarzie evacuarea gastrica si prin asta mai ia foamea.

El e pentru diabet in mod normal, dar merge si pentru slabit fara diabet.
Ai putea face asa:

Glicemie, profil lipidic (colesterol, trigliceride), pentru tiroida TSH, FT3 FT4, creatinina serica, uree serica, transaminazele cele doua ca sa vada cum e ficarul, hemoleucograma completa.
Poti face si cum a zis colegul si prolactina, ca daca e sus poate da rezistenta la insulina si sa urce foamea chestia asta.
Cu astea te duci la medic.

Sunt injectii, dar e okey.
Exista si altul numit Ozempic tot injectie si varianta pastile se numeste Rybelsus.

De ex Ozempic costa cam 400-450 lei lunar, mi se pare ca se face o injectie subcutanat odata pe saptamaana doar.
Rybelsus e 500 cam lunar.

Medicu diabetolog daca aveai diabet le dadea gratis, asa poate sa-ti dea cu bani, aia e.
Ai putea merge si la medicu de fam dar ala nu stiu daca are voie sa dea medicamente din astea.

E f bun pentru slabit ca taie din foame, decat sa stai sa te tot abtii si sa te chinui.

| HannahJD a răspuns (pentru Mosotti):

Sunt periculoase rau… unii au noroc sa nu aiba efecte rele. Eu am luat Ozempic si acum am probleme cu esofagul, mancarea imi ramane in gat si abia inghit…

| Mosotti a răspuns (pentru HannahJD):

Eu iau Trulicity de 1, 5 mg una pe saptamana si nu am treaba, singura chestie e ca am vomitat prima seara, in rest nu e problema, mancam mai putin.

| Floridori a răspuns:

Mergi la medicul endocrinolog, explica-i ca vrei sa slabesti, acesta iti va recomanda analizele necesare si iti va prescrie (sau nu) reteta pe care o doresti.

| madalinaf0510 explică (pentru Floridori):

Mulțumesc…voiam sa știu cam la cât se ajung costurile analizelor ca sunt foarte multe. de asta ma interesa ce analize trebuiesc

| Mosotti a răspuns (pentru Floridori):

Impulsul de a manca in general e foamea..cum e la multi, si ca sa slabeasca trebuie sa i se mai taie din foame.
Asta daca analizele ies bune.

Mai poate fi si pe psihic, dar nu conteaza, daca ii mai taie din foame e okey, ca toti avem stres, etc si uneori ne vine sa mancam mai mult.
Sau daca are o problema psihica sa se duca si la medicul psihiatru sa intrebe de stare.

Saxenda e medicament antidiabetic, ziceam sa se duca la diabetolog si sa-i dea chiar daca nu are diabet, ca se da.
Dar nu stiu daca endocrinologul are o treaba daca tiroida iese bine.
Nu e medicament din sfera endocrinologiei.

| Mosotti a răspuns (pentru madalinaf0510):

Intra aici:

https://www.synevo.ro

baga fiecare analiza si vezi cat costa la Synevo de ex, daca nu gasesti ceva, suni si intrebi 0219666, preturile asa in mare ar fi cam pe acolo la toate laboratoarele.

Mai zic odata pe rand:

1 - Glicemie
2 - Hemoleucograma completa
3 - Transaminazele cele doua (stiu alea ce sunt cand le zici) pentru dicat
4 - Uree serica, creatinina serica, acid uric seric (am uitat in celalalt mesaj sa zic si acid uric), asta pentru rinichi
5 - TSH, FT3 si FT4 pentru tiroida, ca un hipertiroidism da foame, poate si LH zis de colegul sa-l faci.
6 - Prolactina cum zice colegul, daca e prea sus, poate apare rezistenta la insulina si poate da si asta foame.
7 - Estradiolul si progesteronu nu stiu daca e cazul adica cum a zis colegul, alea nu prea au treaba.

In general cine are diabet primeste asta. Eu stiu ce si cum, ca ma pricep pe domeniul diabet.
Nu sunt f multe analize totusi. Zici la medic ca vrei pentru slabeala si vedem, medic diabetolog.

| madalinaf0510 explică (pentru Mosotti):

Multumesc mult pentru răspuns happy

| Mosotti a răspuns (pentru madalinaf0510):

Si eu as vrea sa iau saxenda sau ozempic sa vad daca mai taie din foame.
Mie medicul diabetolog n-a vrut sa-mi dea, dar o sa procedez eu altfel, macar o luna sa vad cum merge, dau 500 lei dar testez.

| Floridori a răspuns (pentru madalinaf0510):

Analizele difera in functie de problema pe care o ai tu.
De exemplu, daca medicul are suspiciunea ca este vorba despre o dereglare hormonala, iti va recomanda un profil hormonal (LH, TSH, FSH, T3, free T4, progesteron, estradiol, prolactina) pe langa analizele de baza (hemoleucograma, glicemie, TGO, TGP etc.).

Daca are suspuciunea ca impulsul de a manca este generat de alte cauze, ve recomanda analize care sa confirme sau sa infirme suspiciunile lui.Acestea pot include chiar si investigatii de imagistica, depistarea anumitor markeri endocrini specifici etc.

In orice caz, asteapta-te ca atunci cand mergi la endocrinolog, acesta sa iti ceara minim analize de baza si un profil hormonal.Doar aceste analize costa cateva sute de lei (aproxomativ 500lei).

Deci vei cheltui minim 500lei pe analize plus consultatia, dar ti-am zis, in functie de istoricul tau medical, de simptome, de greutate, de cum decurge consultatia, ar putea sa iti recomande si analize suplimentare. Cele de imagistica, markeri endocrini sau depistarea unei gene/mutatii sunt cele mai scumpe, fiecare avand un pret care pleaca de la 100lei, dar poate ajunge si la 2.000 in cazuri exceptionale.

Sper sa reusesti si sa fii bine si sanatoasa!

| IceRope a răspuns:

Mai ai și alte întrebări idioate, sau te limitezi doar la asta?

| Mosotti a răspuns (pentru IceRope):

Intrebarea este f buna care a pus-o, saxenda e f bun pentru slabit ca taie foamea, se foloseste.
Nu iti place, de ce intri pe intrebare sa mai si zic ca nu iti place, nu scrie pentru cui nu ii place.

Iar greselile de gramatica mai apar din neatentie, nu asta era subiectul.

| IceRope a răspuns:

Problema mea sunt analfabeții funcțional și agramații fuduli. Te încadrezi perfect. Felicitări!