| onouaanonima011 a întrebat:

Bună!
Ce as putea face ca să cresc în greutate? Am avut o perioada, acum vreo 2 ani, când am reușit sa ajung la o greutate ideala, adică se vedea pe corpul meu ca mănânc ok și chiar mâncam copios pe parcursul unei zile. După ceva timp am început sa scad în greutate și de când a început pandemia cu greu pun 1, 5 kg și le dau repede înapoi jos. Am încercat sa iau vitamine, am făcut și sport, m-am forțat sa mănânc, dar abia se cunosc câteva grame la cantar. Plus ca, dacă mai am vreun conflict în familie și încep sa ma consum pot rezista și 24 de ore doar cu apa și fără sa mănânc ceva(în situația asta mi se face greata când simt miros de mâncare). În momentul de fata iau un tratament pentru o problema medicala și dacă într-o luna jumătate nu reușesc sa pun câteva kg doamna doctor a zis ca va refuza sa ma treacă pe un tratament mai puternic și mai eficient fiindcă se teme de reacția corpului meu(tratamentul ar urma sa fie unul hormonal care e luat și de alte persoane, doar ca eu sunt mult mai slaba decât ele raportat la înălțime). Am 40 de kg la 1, 6 m.
Si în situația în care reușesc sa mănânc cât îmi propun, foarte tare nu se vede la cantar. In urma cu doi ani puneam mai ușor pe mine. Abia mai am haine care sa stea decent pe mine. Nu mai știu ce sa fac. Iar când ii cer mamei niște bani ca să merg sa fac niște controale sa vad dacă nu am vreo problema de sănătate care sa contribuie la scăderea mea în greutate, zice ca nu e necesar. Doamna doctor care îmi supraveghează tratamentul mi-a recomandat sa fac un control sa vad dacă nu am probleme cu tiroida. Însă mama refuza sa merg la control pe motiv ca dacă aveam vreo problema cu tiroida, acum 2 ani nu reușeam sa ma îngraș. Iar eu în momentul de fata nu am bani suficienți sa îmi fac controalele recomandate. Au mai fost situații când ma plângeam ca am probleme de sănătate și cu greu o convingeam sa îmi dea bani pentru controale și când reușeam sa ajung la medic se speria de ce probleme îmi spuneau doctorii ca am.
Pana reușesc sa ajung la un medic, exista vreo varianta prin care as putea sa mai cresc cu câteva sute de grame la cantar? As vrea ca macar 3-4 kg sa mai pun pe mine pana la sfârșitul lunii

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cksihja a răspuns:

Noi nu știm din ce cauză nu poți avea o greutate normală, eu am o bănuială că am diabet de tip doi deoarece am auzit că am glicemia mare și nu pot mânca zahăr, mama nu a vrut să-mi facă controale amănunțite ceea ce a complicat lucrurile acum am probleme cu rinichii. Dacă doctorul îți spune să faci controale le faci ca să afli problemele și să le tratezi înainte să fie prea târziu cum e în cazul meu. Nu încerca prostii mergi la doctor și află mai întâi cauza după aceea doctorul o să-ți dea medicamente și o dietă dacă este cazul.