| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o problema deci sa incep: in vara lui 2011 nu dormeam noptile si cand zic ca nu dormeam chiar nu dormeam de ex stateam 1-2 nopti treaz zi si noapte si ma culcam abia a 3 a zi si cam asa am facut toata vara. Vreo 3 luni am tinut-o asa cam toata vara si ceva.

Din cauza asta mi-sa declansat tiroida. Am fost la doctor mi-a dat tratament si in vreo 7-8 luni mi-am revenit. Eu nu am stiut de la inceput ca am problemele astea de sanatate doar dupa un timp cand deja se vedea pe mine : ma sufocam in somn nu puteam sa dorm noaptea mai multe...
Dupa toate astea cu tratamentul mi-am revenit, problema e ca in acest timp am crescut foarte mult in inaltime cam in perioada cand am avut eu aceste probleme si nu cred ca e coicidenta am crescut vreo 10 cm in 10 luni chiar mai mult.
Cam chiar in perioada cand mi-am rezolvat problemele de sanatate am inceput sa nu mai cresc in inaltime.

De atunci am mai crescut doar 3 cm in aproape 2 ani.
Intrebarea mea este: credeti ca, cresterea mea brusc in inaltime e din aceasta cauza? sau asta a fost perioada mea de crestere.

Pe vremea accea cand nu dormeam aveam vreo 1.75 inaltime (15ani)
Si cand mi-am rezolvat problemele aveam 1.86 inaltime.
In prezent am 1.89 inaltime (18ani)

Ma scuzati daca nu am stiut sa explic prea bine sper ca ati inteles ceva in cat sa imi puteti da un sfat.

Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AnaRadu a răspuns:

Hei ~.~. Pai nu stiu ce sa iti zic prea bine, poate a fost perioada ta de crestere, daca faceai in timpul ala sport ziua si mancai sanatos, de ce nu? Problema ta a fost cu somnul nu cu sportul sau cresterea. Poate s.au dus vremurile alea cand te inaltai, acum poate foarte putin o mai faci. Oricum esti destul de inalti puppy dog eyes, as vrea si eu asa, dar nu prea ma inalt. Dar acum, sa nu cumva sa stai treaz asa cum faceai atunci ca sa vezi daca mai cresti, as fii o prostie. Mult noroc happy

| Gym a răspuns:

Chestia asta cu inaltiema nu e ok ca am crescut eu nu vreau sa mai cresc e prea mult.