| anonim_4396 a întrebat:

Nu reușesc deloc să slăbesc. Fac eforturi uriașe de mult timp și din contră, am mai pus 600 de grame. Încep să disper. Mănânc foaaarte puțin, efectiv fac foamea cu 1000 kcal pe zi plus multă sală și plimbări în aer liber și abia dacă se clintește cântarul din loc. Acum 2 zile aveam 71 de kg, azi am iar 73, maine parcă văd 72 și poimâine 70, nu înțeleg ce e cu mine. Nu am probleme cu tiroida, dar am ovare polichistice. Vreau și eu măcar la 65 să ajung și să mă mențin acolo, dar oricât m-aș chinui, nu slăbesc... Unde greșesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Greșești atunci când te cântărești zilnic. căci depinde de cât lichid ai în tine, de cât material ne eliminat ai în intestinul gros.
Caloriile nu sunt egale. Să mănânci mâncare care să fie cu calorii puține per 100 grame, gen salate mai mult.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da' ceva miscare faci?

| Frank51 a răspuns:

Greșești undeva, exact cum ai zis.

Cel mai probabil acele 1000 kcal sunt mult mai multe.

| Littledoctor26 a răspuns (pentru Frank51):

Cantaresc totul pe cantar...

| Zuzu1991 a răspuns:

Iti TREBUIE nutritionist
hai sa iti explic un lucru pe care l-am prins cand e vorba de bulimie... oameni care NU mananca DELOC, isi pot pastra masa corporala si apoi sa moara de bulimie, cum, nu ma intreba, dar am prins ideea asta
asa ca, cum slabesti?
iti trebuie o dieta clara prescrisa de un nutritionist profesionist care INAINTE de a iti da dieta, iti face niste analize medicale, iar apoi dieta o sa dea rezultate abia dupa cateva luni (deci sa nu te astepti la miracole, rapide)
asa ca dupa ureche o sa mori de foame si tot nu o sa slabesti
imi pare rau, asta e ghinionul tau, fiecare are alt organism si metabolism

| StrongHeart a răspuns:

Nu trebuie sa faci foamea, din contra, trebuie sa te hranesti consistent si sa faci miscare sau sport.
Cum arata o zi tipica pentru tine? Cata miscare faci?

| Littledoctor26 a răspuns (pentru StrongHeart):

1 ora exercitii cardio la sala si mult mers pe jos, am mers si 4 ore pe jos acum cateva zile. Mananc dimineata 2 oua fierte cu 2 felii de paine neagra, gustarea de dimineata-un mar, pranz-o ciorba(fara paine), gustare de seara-cateva feliute de ananas, seara, o salata cu tot felul de legume si putin piept de pui pe gratar sau branza. Ceva de genul mananc...

| StrongHeart a răspuns (pentru Littledoctor26):

Dimineata un mar? Micul dejun e cel mai important, mananca si tu 2oua,icre pe paine,ceai, un sandwich, ceva, acolo, paine de ce nu mananci? Painea neagra e foarte sanatoasa.Nu trebuie sa tii dieta, trebuie sa mananci moderat si sa faci mult sport, sa te depasesti pe tine insuti.Gandeste-te pe termen lung, un an, doi, trei, cum vrei sa fii.Ca asa faci foamea o luna, slabesti 5kg si dupa le pui la loc imediat.
Important e sa faci mult sport si ca sa faci asta ai nevoie de combustibil.Conteaza sa nu faci excese la mancare, nu sa renunti complet la unele alimente. Poti avea doua zile pe saptamana de post, dar nu cred ca e sanatos sa te abtii de la mancare pana in punctul in care ti se face foame.
Mananca atat cat iti trebuie, nici mai mult, nici mai putin.

| Panamax a răspuns:

Gresesti la calculul caloriilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Manca peste, proteine. Lasa tu vrajeala cu 1000 de calorii ca nu stii sa le calculezi, e extrem de dificil fara cantar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti suspecta de hipotiroidie sau hipotiroidism dacă ai făcut totul corect.

| Littledoctor26 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am facut analize la tiroida acum 2 ani. Atunci era totul ok. Nu stiu daca s-a modificat ceva de atunci, ma indoiesc ca as avea probleme cu tiroida. In schimb stiu sigur ca am ovare polichistice si am predispozitie la ingrasare, este genetic...

| anonim_4396 explică (pentru Littledoctor26):

2 ani e mult, e posibil sa faci din cauza stresului, a anxietății. Dacă e asa cum spui tu îți va fi greu sa slăbești. De regula cine are probleme gen ovare polichistice are și hirsutism.

| Littledoctor26 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am hirsutism. Doar ca dintotdeauna am avut probleme cu mentinerea greutatii si am facut eforturi sa ma mentin cat de cat ok, slaba nu am fost niciodata.

| Skarr a răspuns:

Daca nu mananci destul e si mai rau. Nu asa se slabeste. Chiar daca slabesti. Dupa cand o sa mananci iar normal o sa te ingrasi si mai mult ca inainte chiar daca nu o vezi pe cantar. Pentru ca 1kg de grasime si 1kg de muschi nu arata la fel. Grasimea e mult mai mare si atunci tu dai jos cateva kg de muschi si grasime pentru ca nu mananci si pui doar grasime inapoi. Atunci o sa arati si mai grasa.
Nu te cantari in fiecare zi pentru ca greutatea se schimba mereu asta nu inseamna ca te ai ingrasat.
Nu conteaza ce arata cantarul. Poti sa ai 80 kg dar sa fi gras sau 80 kg dar sa ai muschi. Deci ce conteaza e cat la suta grasime ai din alea 80kg si cat ai muschi. Pentru ca din nou poti sa nu vezi diferente pe cantar dar sa arati mai slab. Pentru ca asta se intampla cand pui muschi si pierzi grasime.
Deci iti recomand sa iti antrenezi muschii. Nu sa incerci sa arzi calorii. SI nu uita de proteine. Te ajuta si sa slabesti si sa pui muschi. Ai nevoie de ele.
Daca vrei sa slabesti si sa ramai asa. Trebuie sa schimbi ceea ce mananci. Ceva ce poti sa mentii mereu. Si prostii poti sa mananci dar mai rar. Ideea e sa nu faci o dieta si dupa sa revii la cum mancai inainte. Ci sa mananci la fel mereu si sa mai trisezi din cand. Pentru ca nu poti sa nu mananci prostii deloc.

| artistul100 a răspuns:

Asta nu e soluția ideală. Trebuie sa manânci 3 mese pe zi, sa fie consistente, si sa îți faci un program dupa care sa te ghidezi zi de zi. La ora x mănânc mic-dejunul, dupa la ora y mănânc prânzul si la z cina! Încearcă sa nu te abati de la program, si incearca sa nu mănânci prostii, si sa bei sucuri. Fa mișcare si ai sa vezi ca rezultatele vin. foamea nu e o solutie