| adelinazrsh a întrebat:

Ce credeti ca ar trebui sa fac sa imi maresc metabolismul? Astept raspunsuri! Multumesc :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Http://www.csid.ro/dieta/tureaza-ti-la-maximum-metabolismul-2832306/

Cu totii stim ca rata metabolismului se reduce o data cu inaintarea in varsta, chiar daca cifrele nu par dramatice - 1, 6% anual, dar in 4-5 ani rezultatul este vizibil. La aceasta, se adauga dorinta de confort si o serie de tendinte, cum ar fi scaderea apetitului sexual si cresterea celui alimentar. Ideea este ca trebuie sa nu ne lasam coplesiti de aceste bad habits si sa le dominam, rezultatul fiind consolidarea increderii de sine, cresterea energiei si evident, un corp frumos si sanatos. Iata cateva tips-uri pentru un metabolism impecabil!

1. Primul pas, este cresterea nivelului de dificultate a exercitiilor fizice de tip cardio care contribuie la reechilibrarea consumului si aportului energetic. Cu varsta, masa musculara se atrofiaza. In schimb, stratul adipos devine mai „expansiv", iar acest lucru nu trebuie permis.

2. Mananca mai putin, insa nu te infometa. Sunt unii carbohidrati la care trebuie sa renuntam dupa 40 de ani, cum ar fi dulciurile care contin mult zahar si multe grasimi. Atentie! Infometarea sau pastilele care inhiba apetitul pot provoca dereglari ale metabolismului.

3. Tine un jurnal alimentar, noteaza tot ce mananci, ca atunci cand tragi linie seara sa fi consumat aproximativ 1.200 de calorii. 1.000 daca vrei sa mai slabesti.

4. Dormi regulat, 8 ore pe noapte si ia ultima masa cu 2 ore inainte de a adormi.

5. Incepe ziua cu 20, 30 de minute de sport intensiv, dupa care serveste micul dejun pentru a declansa activitatea metabolica.

6. Dimineata consuma iaurt, branzica de casa, telemea slaba, carne de vita rece sau pui rece, oua si nuci pentru un aport ridicat de proteine. Pentru un tranzit bun, sunt ideale cerealele cat mai simple, mai ales cu ovaz si grau nedecorticat.

7. Bea cafea sau ceai. Cafeina este un stimulent al sistemului nervos central, astfel ca iti poate imbu­natati arderile metabolismului cu 5-8%. Bautorii de ceai sustin insa ca o cana de ceai bauta in fiecare dimineata ajuta la cresterea metabolismului in ziua respectiva cu 12%.

Afla mai multe in editia tiparita a revistei Ce se intampla doctore?

Foto: HEPTA, SHUTTERSTOCK

Autor: Oana Cuzino

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Mărirea metabolismului (popular arderile) este o capacitate a organismului moştenită în foarte mare măsură,este o zestre genetică, aşa că practic te vei chinuii degeaba să-l măreşti pentru ca apoi acesta va reveni rapid la nivelul iniţial înscris în ADN-ul tău, iar tentativele repetate devin obositoare sau chiar dăunătoare, în nici un caz folositoare. Poţi însă să încerci terapii naturiste, sau discipline orientale.În acest caz însă va trebui să reuşeşti să-ţi schimbi complet ideea actuală de viaţă, ceea ce e foarte greu.
Te pup!

| IlincaToma a răspuns:

Nu stiu de ce vrei ca organismul tau sa consume mai multa energie, dar daca asta doresti, cred ca ar trebui sa faci mult efort fizic (sport, dans, inot, etc.)