| Claudia190 a întrebat:

Ce este EFG ul medical? In ce consta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

EFG ca "analiza" sau metoda de diagnostic nu stiu sa existe, iar abreviere poate sa fie de la mai multe lucruri, in schimb exista ECG/EKG si EEG, probabil faci o confuzie, F-ul seamana cu E-ul. Primele doua inseamna acelasi lucru si "vad" activitatea elecrica a cordului, deci e pentru inimi si a doua vede tot activitate elecrica insa a creierului. Se foloste la pacientii critici pentru a se pune diagnosticul de moarte cerebrala si altele... Ambele presupun plasarea unor electrozi pe piele pe piept pentru, ECG si respectiv pe cap pentru EEG, care masoara impulsuri electrice.

| CuriousStuff a răspuns (pentru CuriousStuff):

Mai exista si EMG, acelasi lucru insa pentru muschi.

| anamariarot a răspuns:

Sigur nu e vorba de EKG?