| geani87 a întrebat:

Bună!
Ce înseamnă cu adevărat să fii nebun?
Dar prost?(mă refer ca boală mintală)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nebun este o clasă largă. Cu adevărat, după ce criteriu? Medical?
Prostia nu este boală mintală. Există condiția de oligofren, adică cu minte puțină. Aceștia nu sunt în stare să facă școala deoarece au minte puțină. Din cauza asta fac o școală ajutătoare, în care absolvă de exemplu 4 clase până la 18 ani. Pe vremea comunismului existau și pentru ei locuri de muncă la cooperativa Munca Invalizilor și puteau duce o viață aproape normală.

5 răspunsuri:
| oglindasultanului a răspuns:

Sa fi mintit in legatura cu ceva, apoi cand ajungi intr-un grup unde nu te intelegi cu ei, ei spun ca esti, si tocmai cel care te minte, le da ideile astea. Nebun e furiosul, iar prostul e dusmanul care s-a adaptat deja la ce lor nu le convine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru oglindasultanului):

Parca ști ceva de ai răspuns în modul asta. Ce faci în astfel de situații când părerea la comun și în defavoarea ta? Când lupți de unul singur și nu ai pe nimeni alături? happy când persoana aceea care minte are influenta mare, și chiar ea e cea nebuna, gen hotul striga hot?

| oglindasultanului a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da alaturi este, un coleg, un vecin, o ruda, care ia la cunostiinta problemele ca fiind indeajuns de aproape sa vada cum sta treaba in lucrurile victimei, si o manipuleaza pentru beneficiul personal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nebun inseamna a suferi de o boala psihica, cum ar fi schizofrenie, psihopatie.
Ce-i drept, psihopatia se incadreaza mai mult la tulburare de personalitate dar tot dereglare psihica este.

Prost inseamna a avea deficiente cognitive, retard mintal intr-o forma mai agravanta sau usoara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ăștia care ne trolleaza zi de zi.
Chiar nu știu ce satisfacție le poate aduce chestia asta pe o platforma de anonimi.
Psihopatia și schizofrenia asa cum o spus un user, schizofrenia Catatonica mi se pare cea mai grava, dar în general toate formele sunt grave ca indivizii sunt in afara realitatii cu totul.
Cred ca e mai nașpa sa fi prost decât nebun, pentru ca pentru nebuni exista tratament pentru prostie nicicum! Și de multe ori prostii nu își dau seama ca sunt prosti, nebunii mai își dau seama în unele cazuri.
Psihopatii sunt din punctul meu de vedere cei mai nebuni, ăștia te omoară fără nici un fel de mila, nu au deloc empatie fata de "inamic ", mai sunt sociopatii, și habotnocii care suferă de psihoza religioasa.