| AdynaS a întrebat:

ce inseamna "cura de diureza"?
Inseamna ca trebuie sa consum multe lichide?

Mersi anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Cura de diureza inseamna consumul a cel putin 2 litri de lichide pe zi (in special apa). In caz de efort fizic intens, precum si in timpul verii, aporturile lichidiene vor fi de cel putin 3 litri pe zi. O metoda simpla de apreciere a starii de hidratare este observarea culorii urinei: ea ar trebui sa fie incolora sau galben deschis. Este foarte important a se consuma apa constant pe toata durata zilei si inclusiv a noptii.
http://www.i-medic.ro/......la-rinichi

2 răspunsuri:
| Hash001 a răspuns:

Ceai de diaree de camila, l-a incercat un prieten de-al meu este exceptional!

| babyalexa a răspuns:

Trebuie sa consumi multe ceaiuri diuretice, poti incerca Ceai diuretic „Plafar"(de preferat se bea ceai pe tot parcursul zilei, in loc de apa).