| Mihaa22 a întrebat:

Buna
Ce pot face sa mi recuperez mai repede gustul și mirosul? laughing nu mai suport

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Caro34 a răspuns:

Dacă este de la COVID va reveni însă durează până la 3-5 luni și va rămâne mai slab pentru totdeauna! Dacă are alte cauze, mergi la medic pentru control fiindcă aici trebuie stabilita cauza/cauzele! Numai bine!

| DeMicUnCălător a răspuns:

Ai rabdare sau inebuneste ingrijorandu te

| MotoBlitz a răspuns:

Ai covid? Din câte știu nu poți să îți recuperezi mai repede mirosul și gustul, dar cred că te-ar ajuta dacă ai mirosi ceva tare (spirt, parfum, oțet)

| Mihaa22 explică (pentru MotoBlitz):

Am încercat dar nu simt gust și nici miros specific
Efectivitate simt doar senzația de usturime sau iuțime

| MotoBlitz a răspuns (pentru Mihaa22):

Mă tem că v-a trebui să aștepți până îți v-a trece de tot. Știu că este supărător, dar o să-ți treacă. Însănătoșire grabnică!

| iEMANUWEL a răspuns:

Buna! Incearca sa storci lamaie in gat. Daca nu poti face un ceai de ghimbir cu lamaie baut fierbinte cate oleaca. Eventual poti sa si inspiri mirosul de ghimbir dar nu sa il tragi pe nas. Ghimbirul este iute, ar trebui sa desfunde caile respiratorii.

| Andrei0003 a răspuns (pentru iEMANUWEL):

Normal că trebuia să apară unul cu leacuri de tipul,, ceai de coada șoricelui",,, ceai de пижда țigăncii"' ( da, există) și,, suge o ceapă". La covid îți pierzi gustul și mirosul pentru că ai creierul și nervii inflamați și nu rezolvi nimic cu vrăjile astea.

| iEMANUWEL a răspuns (pentru Andrei0003):

Normal ca trebuia sa vina un specialist ca tine si sa comenteze aiurea cand fata nu a precizat ca are "Covid". Da voi specialisti, daca cineva este racit " COVIDD" Chemati targa. Ganditi si voi oleaca cand spuneti asemenea prostii.