| chinezu18 a întrebat:

Salut! Sa va povestesc cum am patit. De luni sau marti saptamana asta, intr-o dupa amiaza mi-am luat o bere din frigider, destul de rece ce-i drept, am baut-o si la interval de o ora asa am simtit ca mi se infunda nasul si in acelasi timp incepe sa se umezeasca si sa-mi curga destul de mult. Am inceput sa iau medicamente, crezand ca am racit, ca am baut rece din frigider. A 2 a zi a inceput sa ma ia si tusea, iar pana astazi in fiecare dimineata m-am trezit febril si am avut si dureri de cap pe parcursul zilei, tin sa mentionez ca din a 2 a zi mi-am pierdut complet gustul si mirosul, nici azi nu le am. Nu m-am testat, insa nu am mai iesit din casa deloc. Spuneti-mi va rog ce sa fac? Sunt extrem de panicat ca nu am gust si miros, efectiv nu simt nimic, decat ce e dulce/amar/acru si gustul ala de-l ai in gura dimineata dupa somn, in rest nimic. Intr-un fel cred ca am covid/ sau sa fiu racit din cauza ca am baut rece. Nu stiu nici eu. Va rog sa ma ajutati, in special cu gustul si mirosul, ce pot face sa le recuperez cat mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
37 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Suna la medicul de familie! Daca te duci la spital prea tarziu vei ajunge pe aparate si atunci este probabilitate mare sa nu scapi.

| chinezu18 explică (pentru Salontanul):

Cumetre nu sunt in stare grava

| Salontanul a răspuns (pentru chinezu18):

1. Civilizeaza-te! Nu sunt "cumetre" cu tine si nici altfel de ruda. 2. Eu ti-am dat sfatul in ideea in care standa acasa, fara tratament, poti ajunge intr-o stare grava in care vor fi afectati plamanii, te pun la aparate cu oxigen si apoi poti sa ramai cu sechele pe viata sau (Doamne fereste!) sa mori. E plina media de exemple de oameni care ajung tarziu si netratati. Eu am doua cazuri in familie care, desi s-au tratat din vreme, au trecut cu greu prin boala si sora mea a ramas cu probleme grave in urma bolii.

| chinezu18 explică (pentru Salontanul):

1. Nu am ce sa ma civilizez, invata te tu sa nu te mai ataci aiurea, e o forma de respect pana la urma, chit ca esti sau nu ruda cu mine.
2. Multa sanatate surorii tale, eu sunt in regula cu tratamentul pe care il fac
Zi buna sa ai cumetre

| Salontanul a răspuns (pentru chinezu18):

Esti cu probleme de sanatate si la cap? Unde te-am atacat eu? Eu ti-am dat un sfat sa mergi la medic. In loc sa-mi multumesti tu continui sa ma jignesti? Sau vrei sa te jignesc si eu?

| darrio2007 a răspuns:

Nu e de la bere. Fiind de la frigider te puteai doar deranja la stomac. Si faceai pipi pe unde ar trebui sa faci caca, vreo doua zile.

| Violleta2022 a răspuns:

De ce ai fii panicat, cand este epidemie de covid de aproape 2 ani si se cunsocut simptomele, care sunt taman cele pe care le ai tu acum.
Fa-ti un test de covid si stai linistit in casa.
Recuperarea poate dura 2 saptamanis au cateva luni, depinzand strict, de cat de puternica imunitatea corpului tau.
Sanatate maxima!

| chinezu18 explică (pentru Violleta2022):

Nu sunt panicat din cauza virusului, ci din cauza faptului ca vreau sa mi recuperez gustul si mirosul cat mai repede. Ma poti sfatui in privinta asta?

| Violleta2022 a răspuns (pentru chinezu18):

Asta este dificil de spus cand ti le poti recupera.
Sunt aici useri care pun aceeasi intrebarea, avand peste 3-4 luni de cand l-au pierdut si nu reusesc sa se recupereze integral.
Raman la parerea ca depinde cat de buna ai tu imunitatea, fiindca intotdeauna recuperarea dupa boala depinde de imunitatea ta.
Ia suplimente cu: vitamina C, Vitamina D3 si Zinc - macar pentru 3 luni si iti vei intarii imunitatatea, care te va ajuta oricum impotriva gripei si a altor virusi, care ai putea sa-i iei, avand o imunitate scazuta, dupa orice boala sau infectie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti faci un test si anunti medicul de familie.
el iti va da tratament si iti va supraveghea starea de sanatate

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai covid, ai cobere.

| chinezu18 explică (pentru sadrian46):

laughing mi ati facut ziua mai frumoasa cu acest raspuns. Insa serios, ce ma puteti sfatui sa fac?

| sadrian46 a răspuns (pentru chinezu18):

Sunt două indicații.
Să fierbi niște apă cu sare mai multă, într-o oală cu gură lată.
O pui pe masă pe un fund să nu arzi masa.
Dacă ai acasă ceai de mentă sau ulei de mentă, adaugi la acea oală fierbinte câteva picături.
Te așezi în dreptul ei pe scaun, pui pe cap un prosop.
Te apleci cu capul acoperit pe aburii aceia, de o manieră să nu te arzi totuși și inspiri acei aburi, care vor antrena și niște molecule de sare, care vor acționa asupra mucoasei tale nazale și vor genera o reacție de vindecare. Menta, o senzație de răcoare și relaxare.
Cu apa din oală după ce se răcește faci gargară.

| Lukasssz a răspuns:

Cumpara de la farmacie un test rapid

| chinezu18 explică (pentru Lukasssz):

Tu ai avut probleme cu pierdrea gustului si mirosului? Daca da, in cdt timp ti au revenit?

| Lukasssz a răspuns (pentru chinezu18):

Mi-au revenit in cam 2-3 zile dupa ce a trecut boala

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Lukasssz):

Tu faci reclama mizerabililor cu farmaciile? Nu mai stiu pe unde povestea cineva ca facuse PATRU teste de-astea si au iesit negative, desi avea simptome, s-a dus la urgente si i-au facut acolo PCR care a iesit pozitiv. P.S. Daca chiar e sa arunci banii pe testele alea, iei frumos de la supermarket. In Carefour aveau cu 25 RON mai saptamana trecuta...

| chinezu18 explică (pentru Lukasssz):

Cat te a tinut boal? Ai avut aceleasi simptome ca mine?

| Lukasssz a răspuns (pentru chinezu18):

Cam 8 zile am avut simptome.

| Lukasssz a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Daca sunt asa inutile de ce se faceau teste rapide la nunti, botezuri, etc? precizia lor e de 75%.

| chinezu18 explică (pentru Lukasssz):

Deci in concluzie sa nu-mi fac griji?

| Lukasssz a răspuns (pentru chinezu18):

Eu zic totusi sa iti faci un test, pentru siguranta ta si a celor din jur

| chinezu18 explică (pentru Lukasssz):

In regula, mersi pentru raspuns, ma simt mai incurajat acum. Vreau decat sa mi revina gustu si mirosu, e ff nasol

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Lukasssz):

Ca sa se vinda mizeriile alea, de aia. 72, de fapt.

| Lukasssz a răspuns:

Fa un test

| Legion7X a răspuns:

Numai bea rece, încalzește apă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se suna la medicul de familie care te va indruma.
Nicio panica, astea sunt simptomele generale de Covid. Cel mai important e sa nu ai febra mare pentru ca asta arata ca infectia e puternica si sa nu ai probleme respiratorii grave.

Berea nu are vreo legatura. Ai luat boala de altundeva, iar acum va trebui sa te izolezi de ceilalti daca nu stai singur.

Multa sanatate.

| AlexCristi97 a răspuns:

In cazul in care mai ai nevoie de o parere si nu ti-au revenit mirosul si gustul, incearca cu un complex de vitamine B. Un amic a pierdut simturile mai bine de o luna si dupa ce a luat vitamine B, ziua urmatoare deja a inceput sa simte si in cateva zile a revenit totul la normal.

| chinezu18 explică (pentru AlexCristi97):

Salut! Inca nu mi au revenit, mirosul da semne ca reapare usor usor, dar ff putin. Cum sa cer la farmacie? Complex de vitamine B? Chiar asa sa zic?

| AlexCristi97 a răspuns (pentru chinezu18):

Da, complex de vitamine B, gasesti si la naturisti sau in supermarket (de la Alevia cred). Nu stiu exact de care a luat el, B6 era sigur printre alea si e important. (nu stiu sigur daca toate au efect asupra sistemului nervos, dar B6 cu siguranta).
Incearca sa iti iei si ulei esetial de ceva ce iti place si sa mirosi din cand in cand. Am mai auzit de persoane care si-au "reantrenat" mirosul dupa ce l-au pierdut de la covid, mirosind diverse lucruri puternice.

Poti sa mai astepti 2-3 zile, nici eu nu am avut miros si gust vreo 7-8 zile cand am avut covid.

| chinezu18 explică (pentru AlexCristi97):

Te inteleg. Si tu ai luat suplimentul asta si apoi ti ai revenit?

| AlexCristi97 a răspuns (pentru chinezu18):

Nu, mi-a revenit fara suplimente.

| chinezu18 explică (pentru AlexCristi97):

Calumea, la mine luni s-a facut o sapt de cand am covid(cred ca mia. Trecut ca nu mai am niciun simptom) - insa nu am miros si gust

| BoboBobo6717 a răspuns:

Nu face nici un test de la farmacie, într-adevăr, sunt inutile. Sunä doctorul de familie și el o să te îndrume ce și cum. Da, clar ai covid.
In urmă cu o lună jumate m-a luat "răceala ", am schimbat tratamentul medicamentos de 3 ori, știam că nu am covid dacă îmi făceam teste care îmi arătau negativ. Am avut febră vreo 3 zile, apoi am mă durea tot corpul, "răceala " nu imi trecea deloc, ba se agrava și ce ma deranjează mai tare era tusea seacă și faptul că nu mai puteam lua aer in piept cum trebuie. După 3 săptămâni am aruncat medicamentele și am dat-o pe miere de albină, propolis și ceaiuri. Tind sä spun că de la astea mi-a trecut tusea. Și doar de vreo 4 zile a început sa imi revina gustul și mirosul, dar nu in totalitate. Și mai simt in loc de dulce, simt acru etc. Am aflat că am avut de fapt covid când fratele meu si-a facut acum o săptămână testul PCR, fiind nevoit sa plece in altä țară și a iesit pozitiv ( eu l-am infectat când a venit in vacanță). Nu stiu dacä sunt bine in totalitate, însă o sa fac o radiografie. Sănătate!

| Legion7X a răspuns (pentru BoboBobo6717):

Mierea știu că are efect benefic pentru tuse, râcâieli în gât. Plus ceaiul de ceapă sau busuioc băut.

https://www.google.com/......900485/amp

| chinezu18 explică:

Ai avut aceleasi simptome descrise de mine mai sus?

| SeniGo a răspuns:

Iei si tu cate doua paracetamoale de 400mg dimineata si seara. te mai dai cu carmol pe piept si spate (si pe frunte) si astepti sa-ti treaca. Daca iti este foarte foarte foarte rau, te duci la medicul de familie.