| xrapalexx a întrebat:

Buna, ce pot sa fac sa scap de tristetea asta apasatoare pe care o simt de mult timp dar care se inrautateste pe zi ce trece, deja nu mai suport, nu trece... si plus am mereu anxietate in public si nici icredere in mine n-am... Ce pot sa fac sa nu ma mai simt asa? Deja simt toate astea de prea mult timp, nu mai rezist!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Treci pe la psihiatrie

| xrapalexx explică (pentru Catrice):

Nu am cum momentan

| Frank51 a răspuns:

Salut. Ce te apasă mai exact?

| xrapalexx explică (pentru Frank51):

Nu mi convine cine sunt acum, vreau sa fiu mai vesela, mai sociabila, sa fiu mai priceputa, sa am incredere mai multa in mine, si sa nu mai simt tristetea asta si in capul meu sa fie linist nu zgomot. Si anxietatea a devenit insuportabila, mentionez ca eu ma lupt cu aceste probleme de multi ani doar ca acum nu mai suport deloc.

| Frank51 a răspuns (pentru xrapalexx):

Aceste lucruri pe care le-ai spus le simțim toți, doar că nu ne concentrăm pe ele deoarece mai există și lucruri pozitive happy

Pariez că și în viața ta există lucruri pozitive, te trezești în fiecare zi și ești alături de familia ta, ai suportul și iubirea familiei, sau poate a unui partener de viață, ai avut parte de o educație, poate îți place să asculți muzică șamd.

Singurul lucru pe care îl văd ca și problemă la tine, în afară evident de anxietate, este faptul că nu apreciezi viața pe care o ai, indiferent de circumstanțe.

Vezi tu, noi nu prea putem schimba lucrurile, așa că singurul mod în care să ne trăim viețile este să ne acceptăm pe noi și viața noastră așa cum e, si să ne bucurăm de ce avem.

| LordCristobal a răspuns:

Buna!
In primul rand trebuie sa stai puțin și să te gândești de unde vine tristețea și ce a cauzat tristețea ta.
Trebuie să îți pui și niște întrebări cum ar fi:,,De ce sunt trist?" sau,,Ce as putea sa fac ca sa fiu fericit?"
Tristețea ta poate fi cauzata de mai multi factori externi:poate faci ceva care nu îți place sau te învârtiți în medii nepotrivite.
In al doilea rand trebuie sa contracarezi aceasta stare pe care o ai cu o rutina productivă și activa.
Adică după ce ești liber de la școală sau servici(nu știu ce vârstă ai tu)ieși afară la aer liber,încearcă să faci sport,să citești o carte,să îți dedici timp unor pasiuni din trecut care îți fac plăcere mereu.
De asemenea identifica-ti principalele calități și abilități și încearcă să le valorifici pentru un scop în viață. Gaseste un domeniu care îți place în viața și investeste-ti timpul și energia în el.
Un țel în viața te face să îți depășești anumite limite și să conștientizezi potențialul enorm pe care îl ai.
Când o să realizezi ce potențial ai o să crească instant încrederea în tine.
In orice caz nu lasă creierul sa lenevească,găsește-ti tot timpul ceva de făcut.
Mai vorbește despre probleme tale cu părinții sau cu prietenii apropiați.
Cine știe, s-ar putea sa te ajute cu un sfat bun.
Legat de anxietatea in public, nu are sens sa îți fie frica de public, lumea te poate judeca in orice fel dar ție nu îți trebuie să îți pese de ce crede lumea despre tine.
Și bine ar fi sa îți găsești prieteni care sa fie pe aceeași lungime de unda cu tine, așa o să mai dispară anxietatea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca simți de prea mult timp de ce nu te-ai dus la un terapeut, psihiatru, coaching?
La starea pe care o ai au nevoie de antidepresive și anxietate de la psihiatru, un psiholog nu prea te poate ajuta, cel puțin nu fără tratament