| larysa20 a întrebat:

Ce sa fac ca sa nu ma mai enervez repede? Va pup!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JustDeedee a răspuns:

Nu lua orice lucru in serios!
Atunci cand crezi ca nu mai rezisti gandeste-te la ceva placut, care te bine dispune.

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Să fii foarte calmă, să gândești la rece!
Crede în tine!
O seară liniștită.
Pa, pa.

| Ayako a răspuns:

Nu stiu.Am si eu problema asta.Dar stiu cum poti sa nu iti versi nervii pe altii: sa nu le vorbesti urat in fata (injura-i in gand), roade-ti unghiile(la mine functioneaza) sau unii oameni mananca (dar nu iti recomand asta) Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Esti o fire mai agitata, autocontrolul te poate ajuta mult.
Nu pune la suflet orice.
Te pup!

| ConducereaLumi a răspuns:

Daca e vorba de cineva de o varsta cu mine ma gandesc ca eu o sa am un viitor mai stralucit ca al lui si el va fi un nei'ca'nimeni big grin

| NumelePublicExistaInBazaDaDate a răspuns:

De cele mai multe ori dam vina pe altii pentru frustrarile noastre. Ne enerveaza, ni se par incompetenti, soferi prosti, inceti, blegi, plictisitori, nepasatori.

Nu altii sunt problema. Problema este la noi.

Cand observi ca esti frustrata, ia o pauza si respira

Nu reactiona. Nu fa nimic

Analizeaza ce te deranjeaza? Cum ar fi trebuit sa fie ca sa nu te deranjeze? Felul in care ar trebui sa fie este o fantezie, nu coincide cu realitatea. Cat tragi de fantezia asta o sa ramai mereu frustrata.

Zambeste. Accepta persoana de langa tine si pe tine, ca un om cu defecte.
Cand nu dai vine pe ceilalati pentru lucrurile care ti se intampla, poti sa raspunzi cu bunatate.
sursa: http://zenhabits.net/gah/

Ideea e ca ne enervam doar pentru ca nu stim sa avem grija de gandurile noastre. Doar noi putem controla cat de mult lasam o chestie sa ne enerveze sau nu.

Daca vezi un bebelus care plange te poti lasa enervata de el sau poti sa intelegi ca este in natura lui sa faca asta si sa accepti, chiar sa apreciezi omuletu mic

| costivr a răspuns:

Buna Larisa si eu am aceeasi probleba si sa iti zic ce am facut eu:
eu luam 1 pliculet de magneziu cnderam nervos. Magneziu linisteste inima si celula nervoasa.
Asta ca sa nu recurgila calmante. daca totusi recurgi lacalmante iti recomand cele de la plafar adica cele pe baza de plante.

Daca vrei sa scapi cautati un pshihoterapeut si cere consiliere.
A nu se confunda cu psihiatrul, pentru ca nu este boala psihica este pe fond emotional.
Din punctul meu de vedere din cand in cad toti trebuie sa consultam un psihoterapeut. incearca si-o sa intelegi de ce.
Numai bine! Bafta!

| Stefan_Codrin_1999 a răspuns:

Exista multe feluri in care sa-ti inabusesti furia exemplu mingile anti stres sau ceva amuzant care sa -ti ia gandul de la lucrul enervant.