| MembruNouJustAbIGmISTAKE a întrebat:

Ce sa fac ca sa nu ma mai enervez asa de repede?

Răspuns Câştigător
| AnneMarri a răspuns:

Să respiri adânc şi să numeri până la 10.
Dacă îţi vine să te enervezi când te cerţi cu cineva, fă ce ţi-am spus mai sus, în timp ce asculţi ce are de zis. Nu-l întrerupe în timp de vorbeşte, mai ales ca să-l contrazici. După ce termină ce are de zis, spune-i pe un ton plăcut părerea ta despre acel subiect.
Dar, dacă totuşi te mai scapi câteodată, ţi-aş recomanda să mergi să te plimbi cel puţin o jumătate de oră. Apoi să îi ceri scuze celui cu care te-ai certat.

4 răspunsuri:
| AlinaaAli a răspuns:

Buna,
Depinde de unde provin nervii aia in plus ai tai, aveam si eu mai demult perioade d-astea, cand ma enerva si o cana in bucatarie, daca nu o vedeam pusa la loc, sau orice gest al unui prieten, amic, etc, toate ma enervau, uneori chiar cautam nod in papura sa ma cert cu cineva!
Toate astea sunt din cauza stresului si a oboselii dar si din cauza vremii, cum acum sunt atatea schimbari afara, primavara etc, te afecteaza putin daca esti mai sensibila si poate ai si ceva lipsa de vitamine, cum ar fi calciu sau magneziu!
Incearca sa bei cate un ceai de tei in fiecare zi, ceaiul de tei linisteste, si este bun si pentru nervi!
Bafta!

| MouSSEauChoColat a răspuns:

Salut! Atunci cand te enervezi o faci de majoritatea orilor pentru ca te certi cu cineva. O solutie ar fi sa incerci sa accepti si punctul de vedere al celuilalt si sa-l intelegi. Odata ce incepi sa-l injuri sau insulti iti faci si mai multi nervi deci nu rezolvi nimic. Daca nu e vorba despre o cearta ci de ceva mai putin complicat ca un exercitiu la mate pe care nu il intelegi. In cazul acela lasi exercitiul deoparte, faci altceva si revi la el cand esti calm. Subt multe situatii si persoane care te pot face sa te enervezi iar unii oameni o fac intentionat. Acelora sa nu le dai niciodata atentie.

| IuliutzàThà a răspuns:

Am acelasi defect ca si tine. Depinde si de ce te enervezi! Cateodata este din cauza parintilor sau chiar si a prietenilor. Daca e vorba de o discutie care tie nu prea place incearca totusi sa asisti vorbind cu calm. happy

| Luca_Roxana_Catalina_1979 a răspuns:

De ce ma inervez asa repede.