| Amely21 a întrebat:

Ce sa folosesc pentru lovituri puternice, în cazul în care locul e lovit și se și invinețește? Ceva creme, sau tratamente. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu e vreun os rupt, atunci se pune imediat compresa cu apa rece.
Daca nu este ruptura sau fisura de oase, atunci vanataile se disperseaza de la sine in cateva saptamani.

Daca rezemarea pe membrul lovit este dureroasa, atunci este suspect de ruptura de os si trebuie radiografiata.
Daca este sensibil osul la apasare si a doua- treia zi, atunci trebuie facut obligatoriu si o radiografiere.

Daca este rana deschisa, atunci trebuie curatita, dezinfectata, cusuta si eventual pansata, dupa caz.

| Amely21 explică (pentru Bula):

Și cu ce cremă aș putea să mă dau? Ca să treacă mai repede?

| Bula a răspuns (pentru Amely21):

Nu e nevoie de creme.
Vanataia este din cauza ca s-au spart vasele sanguine si a scurs un pic de sange, care se coaguleaza (si se vede) sub piele.
Cu timpul acel cheag de sange se va absorbi de organism.

| Amely21 explică (pentru Bula):

Dar macar pentru durere, am, vrut să știu
Pentru că e foarte dureroasa

| Bula a răspuns (pentru Amely21):

Daca e foarte dureroasa, atunci mergi la urgenta ortopedica, probabil ai si ceva fisura /ruptura.
Se ve vedea doar la radiografiere.

| Violleta2022 a răspuns:

O bucata de carne macra, pusa direct pe vanataie.
Nu glumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se găsește la farmacie. Eu am avut ditamai vânătaia în șold când am căzut de pe bicicletă și nu am dat cu nimic. S-a schimbat culoarea din mov în toate culorile posibile apoi a dispărut. A fost vânătaia curcubeu. laughing

| Amely21 explică (pentru anonim_4396):

Nu ți-a rămas semn? Mie mi-a rămas odată, de la o lovitura la picior...E culoarea pielii mai întunecată ca il alte părți

| anonim_4396 a răspuns (pentru Amely21):

Ba da, mi-a rămas semn în șold și nu numai unul singur. M-ai făcut de m-am uitat. Am vreo 6 puncte mai negre fata de culoarea pielii. Niciodată nu m-am uitat de când a dispărut vânătaia. De fapt abia acum am sesizat asta. laughing