| Sugarandhoney a întrebat:

Ce se întâmplă dacă iei un antibiotic fără să mănânci?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Te doare stomacul, daca il ai sensibil.

| Simpatic a răspuns:

Iti lezez stomacul, poti face gastrita sau mai rau ulcer si nu ai vrea sa ai ulcer, in cazuri grave ulcerul duce la sangerari masive se numeste hemoragie interna si este mortalawinking

| Sofer a răspuns:

Normal mănânci întâi ca astfel te supăra stomacul.

| Donsavas a răspuns:

Te poate durea stomacul, vei avea stări de rau si diaree.

| Felys a răspuns:

Sunt unele antibiotice care sunt indicate sa le iei fara sa manaci. Oricum nu deranjaza cu nimic.Alte medicamente nu se iau pe stomacul gol dar antibioticele nu conteaza mai ales ca unele se iau din 6 in 6 ore si nu poti manca noaptea.Deci ia-le la orele indicate si nu it bate capul cu mancarea ca nu patesti nimic

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Irita tubul digestiv : stomac, intestine si se poate ajunge la ulcer si colon iritabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti distrugi mai rau flora de putregactie. Ar fi ok sa iei si un probiotic.

| Dandinelle a răspuns:

Distrugi flora stomacala, de aici poti avea complicatii din care iesi doar cu diete si diferite medicamente, in cele mai multe cazuri lumea se trezeste cu un stomac mai sensibila, au gastrita, o dau in alte complicatii etc. Cel mai bine e sa iei si un pansament gastric, poti sa-ti rogi medicul sa-ti prescrie atunci cand iti prescrie si antibioticul. Nu lua antibiotic de capul tau, suna doctorul daca te gandesti ca ai ceva ce necesita antibiotic, un medic stie mai bine.

| Nume6 a răspuns:

Poţi să faci hemoragie la stomac și mori...E bine să mănânci măcar un sandwich.