| ridhimagupta a întrebat:

ce somnifere imi recomandati, am inteles ca somn iferele provoaca depedenta! funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lola05 a răspuns:

Bea o cană de ceai de valeriană înainte de culcare, are un efect calmant și ușor sedativ.
NU lua medicamente pentru că acestea într-adevăr dau dependență.
Culcă-te devreme și trezește-te tot devreme în fiecare zi.
Nu mânca seara după orele 6-7, pentru că digestia îngreunează somnul!
În cameră să fie complet întuneric atunci când dormi.
Stai întinsă în pat și fă exerciții de respirație. La mine funcționează în 90% din cazuri când nu pot adormi (nu funcționează doar atunci când sunt foarte agitată pentru că mă macină ceva). Inspiră foarte lent, cam 10 secunde, ține aerul în plămâni, apoi expiră la fel de lent. Repetă asta de 10 ori. Dacă e nevoie, reia exercițiul de la început. Poți încerca și să îți încordezi și eliberezi, pe rând, toate grupele de mușchi în timp ce faci acest exercițiu de respirație.
Mult succes, sper să te ajute!

7 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Da,somniferele provoaca dependenta, daca nu sunt recomandate de medic.Nu se iau la intamplare sau dupa sfatul unui prieten.

| Morenna10 a răspuns:

Incearca distonocalm.nu are efecte negative si nu provoaca dependenta.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Cele mai bune somnifere" sunt cele PRESCRISE de medic rolling on the floor

Mergi la medicul de familie şi, dacă consideră necesar, îţi va prescrie un anumit produs!

NU poţi lua/cumpăra "somnifere" ( medicamente de acest gen ) decât dacă ai Reţetă/prescripţie medicală de la medicul de familie ( ori alt medic/specialist )!

Cel mult, dacă vrei, poţi cumpăra ( FĂRĂ Reţetă ) produse naturiste ( pe bază de plante ) indicate în stări de insomnie.
Poţi să mergi la o farmacie sau chiar la un magazin naturist şi să soliciţi un astfel de produs...

Toate cele bune.

| OnuOnulică a răspuns:

Iti recomand Sedatif PC, te linisteste si iti provoaca somn.

| T0T a răspuns:

Eu unul nu iti recomand nici un fel de somnifer.

| cristimihailov a răspuns:

Daca ai varsta si e legal, sexul e recomandat. De asemenea poti sa incerci sa te obosesti mai mult in timpul zilei. Ca sa pici seara.

De somnifere, decat daca este absolut neaparata nevoie. Dar in general nu prea este.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Imovane este somnifer. Distonocalmul nu e somnifer, e un tranchilizant de pe vremea lu' ''Stefan cel Mare'' care mai da si dependenta mare (printre altele contine amobarbital si propranorol)