| Ionii13 a întrebat:

Ce stiti despre alunitele negre? Sunt periculoase?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Poti citi aici despre criteriile pe baza carora sunt identificate alunitele "periculoase"; vei gasi si imagini care sa te ajute. http://www.i-medic.ro/blog/despre-boli-melanomul-cancerul-pe-care-il-vezi

Răspuns utilizator avertizat
| 96SeB96 a răspuns:

Nu stiu exact dar daca ai alunite nu le rupe. asa a facut o vara a mamei mele bine din greseala la baie si a facut cancer dupa a murit...
bine nu toate pot sa iti provoace cancer... sau alte boli

| 96SeB96 a răspuns:

De fapt o vara nu o matusa... *

| iuuliia a răspuns:

Nu, nu sunt periculoase.
E periculos să le rupi.winking

| wallent1n a răspuns:

Sunt doar celule care compun epiderma noastra, dar la care radiatile solare le-a dezvoltat o usoara mutatie.

| MariStricurici a răspuns:

Nu e nimic grav ai grija sa nu le rupi!

| TeIubescMuhaha a răspuns:

Sunt negre! Nu prezinta un pericol

| Vadsunetee a răspuns:

Buna!big grin.daca ai doar cateva nu sunt periculoase.dar daca iti apar foarte multe poti face o vizita la dermatologie si un medic specialis te va sfatui ce sa faci! sper ca te-am ajutat:*

| thatsmile a răspuns:

Iti pot spune un gaz real si sunt cat se poate de serioasa in treaba asta:este o femeie (40-50 ani) care si-a rupt alunita(neagra) si i-a curs sange. Daca-ti curge sange dupa ce le rupi, inseamna ca sunt canceroase, dar daca nu, totusi e bine sa te duci la medic. Femeia asta are acum o tumoare(nu mai retin la ce). Sper ca te-am putut ajuta.

| fLuFuL a răspuns:

Depinde.Daca sunt (iesite) sunt foarte periculoase, daca sunt taiate sau ceva de genul poti face cancer parca thinking
Celelalte nu au nici o treaba.
Funda plz big grin?

| DIoana a răspuns:

Buna. Da, in general alunitele inchise la culoare sau cele rosiatice sunt cele mai periculoase. Expunerea la soare fara protectie soloara poate fi periculoasa. Cel mai indicat este sa consulti un medic dermatolog daca esti ingrijorata; iti va spune exact daca alinita este benigna sau maligna. Sanatate!

| FcRb_Andi_1992 a răspuns:

Da, te mananca.