| Yparisa a întrebat:

Toate alunițele care se maresc sunt periculoase?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Nu toate schimbarile de culoare sunt semne rele, unele sunt perfect normal. Dar in general daca este vorba ca se inrosesc, se inchid la culoare sau o alunita are mai multe culori trebuie neaparat monitorizata.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu toate, doar cele care se maresc asimetric si care isi schimba culoarea.

| Eireann a răspuns:

Nu dar e bine sa fie vazuta de un dermatolog mai ales daca are conturul neregulat si isi schimba culoarea.

| Yparisa explică (pentru Eireann):

Daca sunt decolorate se consideră că s-a schimbat culoarea sau te referi la altceva? Pentru că mi se pare normal daca se extinde sa se risipească pigmentul ăla sau ce e.

| Eireann a răspuns (pentru Yparisa):

Nu toate schimbarile de culoare sunt semne rele, unele sunt perfect normal. Dar in general daca este vorba ca se inrosesc, se inchid la culoare sau o alunita are mai multe culori trebuie neaparat monitorizata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu