| miki_4279 a întrebat:

Cat de periculoase sunt alunitele rupte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Roberta a răspuns:

Alunitele, sunt o forma de manifestare a cancerului de piele, afectiune care, se depisteaza destul de greu, pentru ca nu sunt dureri.Cei predispusi la astfel de afectiune, sunt persoanele blonde si cu pigment deschis, dar si cele care lucreaza in spatii inchise si se expun brusc la soare. Insa, nu toti cei care au alunite, au si cancer de piele...cand boala se agraveaza, micile tumori, isi maresc volumul, incep mancarimile in jurul lor si isi modifica forma.Cancerul de piele se poate depista foarte usor, cu ajutorul unui aparat, numit dermatoscop si inlaturat inainte de a se raspandi in organism. De aceea este recomandat, ca, persoanele care au astfel de alunite, sa faca un control dermatologic, o data pe an.Este gresita ideea ca, o persoana care si-a rupt o alunita, "da in cancer de piele"! Melanomul malign(cancerul de piele), are o evolutie foarte rapida, in maximum doi ani, putand aduce decesul. De aceea, inca o data, va spun ca, personelor cu alunite, li se impun controale anuale, la o clinica specializata si, mare atentie si la expunerile la soare nu faceti abuz!

4 răspunsuri:
| MariusMarius96 a răspuns:

Hopa,daca ai facut prostia sa-ti rupi alunite,din cate stiu eu sunt cancerigene,dar nu e panica,du-te cat mai repede la doctor,ele se pot trata, Bafta, sper sa nu fie ceva serios!

| toxik a răspuns:

Trebuie sa mergi curand la dermatolog, va hotari ce sa ii faca alunitei, sa o cauterizeze eventual.Depinde de felul alunitei, medicul stie.
Nu tge speria, medicul te poate ajuta mult.

| ionif a răspuns:

Atat de periculoase incat poti face cancer de piele.

| gabryela_8653 a răspuns:

Alunitele nou-aparute sau cele a caror forma s-a modificat in timp pot prezenta un semn al melanomului – cel mai periculos tip de cancer de piele. Alunitele periculoase – care prezinta semnele unor alunite maligne – trebuie verificate periodic de medicul dermatolog.