| Iubibilăă a întrebat:

Bună.
Ce trebuie să eviţi într-o dietă?
( ce anume nu are calorii?)
Legumele congelate te îngraşă? :porumbul fiert, etc?
Aş vrea cât mai multe detalii despre ceea ce trebuie să consumi în acea perioadă, mulţumesc puppy dog eyes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

In primul rand, lactatele nu pot fi "nocive". Sunt benefice organismului.Contin pe langa vitamine, minerale(calciu), proteine, minerale, glucide si grasimi.Grasimile nu ar fi prea bune,pentru cine tine cura de slabire,cine are colesterolul marit.
Iaurtul, de ori care ar fi, este mai indicat in alimentatie, decat laptele simplu, deoarece contine culturi probiotice.Laptele fiind fermentat, nu mai contine lactoza.

10 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum, pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| Iubibilăă explică (pentru bursuc001):

Te ajută cu ceva? puppy dog eyes
Înălţime: 1, 62
48 de kg.
În orice caz, mulţumesc pentru implicare.

| bursuc001 a răspuns (pentru Iubibilăă):

Mda, mă ajută să "constat" dacă ai nevoie de o dietă ( cură ) de slăbire sau nu :)

Din PĂCATE, am văzut foarte MULTE persoane ANOREXICE care mai doreau ( încă ) să slăbească :(

Nu ai precizat ce vârstă ai...
Oricum, având în vedere data naşterii, menţionată la profilul tău, observ că ai vreo 15 anişori :)

Din PĂCATE, eşti SUBPONDERALĂ ( prea slabă )!

Iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 56, 4 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 8-9 kg SUB greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!
Din contră, ar trebui să "mai pui" vreo câteva kg!

NU trebuie să ţii nici o dietă!

O seară/noapte frumoasă.

| Iubibilăă explică (pentru bursuc001):

Hi, hi. am 14 :3

| bursuc001 a răspuns (pentru Iubibilăă):

Mulţi înainte, cu sănătate!

Sărbători Fericite!

http://i.imgur.com/t0pIB.jpg

| pietrean a răspuns:

De evitat:cartof piure,prajit(putin,dar fiert in coaja),carne grasa,carne prajita(chiar si la gratar de carbune),mezeluri,banane(una/saptamana ar fi indicat deoarece contine magneziu),grasimi(unt,smantana,lactate grase),porumb fiert,copt sau la cutii,paine alba,fainoase(prajituri,paste fainoase,foietaje),bauturi carbo-gazoase,zahar(miere putina),vin,bere,spirtoase.
Cele mai putine calorii au legumele,fructele,dar intr-o dieta trebuie sa folosesti si produse ce contin proteine(pentru muschi,oase,creier),grasimi sanatoase(ulei masline),seminte(nuci, dovleac, fistic, de floarea soarelui), carbohidrati sanatosi(din faina integrala:paine si paste). Legumele si fructele congelate si decongelate corect, sunt la fel ca cele proaspete.Sunt perfecte pentru fibre. Cele autohtone si de sezon,este bine sa le consumi in stare proaspata(cele care se pot manca asa). Rosiile sunt mai bune pentru organism in mancare,adica fierte, dar si proaspete in salate.
Iar este recomandata o hidratare cat mai buna:apa+lamaie, ceaiuri(fructe padure, ceai verde, sunatoare).
Poti cauta multe detalii si pe Google.

| Iubibilăă explică (pentru pietrean):

Iaurtul de capră este nociv într-o dietă?

| Iubibilăă explică (pentru pietrean):

Sorry pentru întrebări, dar. banana conţine grăsimi? sau. puppy dog eyes?
thanks

| pietrean a răspuns (pentru Iubibilăă):

Banana,este buna contra stresului,depresiei,anemiei,deoarece contine magneziu,potasiu,vitamine din complexul B,vitaminele A,C,E,minerale cum ar fi calciu,magneziu,acid folic, crom, sodiu, fosfor, fier.Are insa, cam multe calorii, asa ca, poate 1-2 pe saptamana, pentru cine ar tine cura de slabire, ar fi de ajuns.
Nu ai de ce sa-ti ceri SCUZE! Raspund cu toata placerea, cu toate ca multe informatii, iau si eu de pe Google.

| pietrean a răspuns (pentru Iubibilăă):

In primul rand, lactatele nu pot fi "nocive". Sunt benefice organismului.Contin pe langa vitamine, minerale(calciu), proteine, minerale, glucide si grasimi.Grasimile nu ar fi prea bune,pentru cine tine cura de slabire,cine are colesterolul marit.
Iaurtul, de ori care ar fi, este mai indicat in alimentatie, decat laptele simplu, deoarece contine culturi probiotice.Laptele fiind fermentat, nu mai contine lactoza.

| Brainstorming a răspuns:

Toate lumea știe că în primul rând cartoful îngrașă. Am înțeles că nici bananele nu sunt prea bune în dietă. Mie îmi place porumbul fiert la nebunie dar mama îmi spunea că și porcul tot porumb mănâncă să se îngrașe. Ca regulă generală ar trebui să eviți prăjelile de orice fel și să mănânci pe cât posibil legume proaspete. Dar nu, nu cred că legumele congelate îngrașă.