| Mario1994 a întrebat:

Cei care au probleme cu auzul " hipoacuzie " scuzati-ma, cum ati reusit sa vorbiti corect si clar? Am un nepot care poarta aparate dar are probleme cu vorbitul, greseste multe cuvinte, litere R, S, I, X. A fost la logoped dar nu l-a ajutat. In afara de logoped, ce poate sa incerce sa vorbeasca corect? Vreau sa-l ajut! Are 14 ani. Va rog frumos. Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Exista doua tipuri mari si late de hipoacuzie. Cea dobandita si cea ereditara. Daca dobandesti hipoacuzie dupa ce ai invatat sa vorbesti, e normal sa stii sa vorbesti si dupa ce incepi sa nu mai auzi bine, in schimb, daca te nasti cu probleme de auz sau cu surditate e mult mai greu, respectiv imposibil sa inveti sa vorbesti.

In afara de logoped nu-l prea poate ajuta nimeni. Dar e posibil ca nici logopedul sa nu aiba mare succes daca hipoacuzia lui e una severa.

| Mario1994 explică (pentru CuriousStuff):

Nu stiu de care hipoacuzie are. Dar a avut infectie otita la 5 ani, cand avea febra si racit, i-a afectat auzul din cauza otitei pentru ca a ajuns prea tarziu la spital ca parintii lui nu au stiut de el ce avea, le pare rau si asa! Si tocmai poarta aparate dar l-au dus de cate ori la logopedie peste tot, sanse mici sunt ca nu va reusi sa vorbeasca perfect. Ma necajesc deja dar il accept asa cum e, pentru ca e nepotul meu si tot l-as putea ajuta dar nu stiu cu ce. Timpanul nu e spart. Asa a spus un medic ORL. Va multumesc pentru raspunsul dvs.

| Clorox a răspuns:

Autismul este o tulburare de dezvoltare considerata drept una dintre cele mai severe tulburari neuropsihiatrice ale copilariei. Autismul este tulburarea centrala din cadrul unui intreg spectru de tulburari de dezvoltare, cunoscut sub numele de spectrul tulburarilor autismului/autiste sau de tulburari pervazive de dezvoltare.
Unde naiba ai vazut tu ca autism este o problema cu auzul?

| Clorox a răspuns (pentru Clorox):

Autismul*

| Mario1994 explică (pentru Clorox):

Hipoacuzie ** Nu autism. Reciteste.

| Clorox a răspuns (pentru Mario1994):

Scria autism... straight face
Poate am vazut eu gresit, imi cer scuze rolling on the floor

| Mario1994 explică (pentru Clorox):

Ce? Nu inteleg nimic! La mine apare " hipoacuzie " asa am scris. Pot sa iti trimit poza cu postarea mea pe wapp. Daca ai wapp! Ceva nu e in regula cu TPU.

| Clorox a răspuns (pentru Mario1994):

Te cred, dar pot sa jur ca am vazut autism... In fine, e ciudat rau happy

| fdhgcvnb a răspuns (pentru Clorox):

Chiar scria "autism".

Răspuns utilizator avertizat