| Mario1994 a întrebat:

Am un nepot care are probleme de auz, poarta aparate auditive, are 16 ani, vorbeste balbait si nu pronunta bine unele litere: S, G, X, R, are probleme cu vorbitul, el are nevoie de ajutor ca sa vorbeasca cat mai corect, la logoped l-au dus parintii lui de cateva ori dar nu a reusit nimic, nu stiti alta solutie pentru el? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Nu exista alt specialist in vorbire in afara de logoped... Cautati alt logoped, alta solutie nu e.

| MedRex a răspuns:

Depinde mult cat timp a fost la logoped, pentru cei cu probleme de auz din pacate nu se recupereaza 100% capacitatea de vorbire. Mai trebuie mers in continuare.