| Mario1994 a întrebat:

Un copil hipoacuzic poate vorbi corect si clar? Care a trecut prin asa ceva? Daca da, cum a reusit copilul sa vorbeasca corect? Am si eu probleme cu dictie, doar cu S, nu Ș. Nu imi iese Ssssss... Ma disper.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Un logoped te poate ajuta foarte mult. Da, poti invata sa vorbesti perfect corect, dar cu ajutor de la specialist.

| Mario1994 explică (pentru Brigaela):

Buna seara, doamna. Imi pare rau ca intelegeti gresit despre mine in legatura cu postarea aia despre matusa, dar aveti dreptate ce ati spus. Si revenind la subiectul despre dictie cu S. De mica am probleme cu S. Cand zic stau, dar spun ștau cu ș, sunt varza. Credeti ca ma poate ajuta logoped?

| Brigaela a răspuns (pentru Mario1994):

Cu siguranta te poate ajuta un logoped. Ai reusit deja foarte mult prin eforturile tale, daca doar asta este problema, un logoped o sa-ti arate exact cum trebuie sa pronunti sunetul la care ai probleme. Nu va dura mult si nu vei avea nici o problema

| Mario1994 explică (pentru Brigaela):

Am reusit cu greu, doamna Brigaela. Nu mi-a fost usor cu comunicare dar am reusit, doar S-ul e o problema care nu si pot sa pronunt bine, sa ma inteleaga si altii ce spun. Ce va face logopedul prima data ca sa pronunt S? Cate sedinte mi-ar trebui? Ma gandesc ca ma costa scump.

| Brigaela a răspuns (pentru Mario1994):

AStea sunt detalii pe care nu le cunosc. In principiu iti va arata cum sa pronunti, cum sa tii buzele, limba, etc. Sunt convinsa ca poti benefiocia de logopedie gratuit, prin asociatiiel si ONG-urile care se ocupa de persoane cu handicap

| Mario1994 explică (pentru Brigaela):

Înțeleg, vă mulțumesc mult!

| BuLaNNNeL a răspuns:

"Sssssssbate-te' in continuare, munceste pana nu vei mai avea probleme. Daca nu faci nimic nu se va intampla nimic. Succes

| Mario1994 explică (pentru BuLaNNNeL):

Ce sa fac? Nu sunt vinovata eu, sunt hipoacuzica! Daca nu stiai. Nu e usor.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Mario1994):

Stiu, tocmai de aceea ti'am spus sa lupti, sa nu cedezi. Cu ajutorul specialistilor, plus exersatul si acasa vei ajunge sa nu mai ai probleme.

| Mario1994 explică (pentru BuLaNNNeL):

Ai dreptate. Dar zic cuvinte de exemplu, stau. zic ștau cu ș, sau servus, șervuș. Nu stiu mi-e greu sa pronunt S. Ș zic bine. Șarpe. La ce specialist trebuie sa merg? Dar logopedul ma poate ajuta?