| brokxy a întrebat:

Chiar cred ca am anxietate foarte severa si imi distruge viata! Cine m-ar putea ajuta? Un psihiatru sau psiholog? Mi-e foarte frica sa vorbesc si la telefon...Nu pot trai cu frica de oameni si de comunicare.Nu sunt introvertita dar boala asta, anxietatea ma face sa par o persoana tacuta, inchisa in ea. Am incercat sa scap de anxietate singura dar nu merge. Ca sa adaug cat de GRAV este. Mi-e frica sa vorbesc la telefon cand comand ceva online asa ca mereu il pun pe tata sa vorbeasca si mereu ma cearta ca de ce nu vorbesc eu dar mie mi se blocheaza glasul, ma emotionez si nici nu mai stiu sa vorbesc bine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Consult de specialitate medicul de familie e gratuit

| NLS a răspuns:

Ti-e teama sa vorbesti la telefon si cu cea mai buna prietena, sau cu un coleg de clasa?
Am avut o problema asemanatoare "in tinerete", desi nu stiu daca pot sa o numesc chiar anxietate, insa am fost o persoana singuratica, am fost mereu inchis in mine, nu am prea avut prieteni, nu socializam, ieseam rar din casa si eram foarte timid.
Si mai ales la telefon, ma fastaceam si ma blocam.
Nu-mi placea sa cunosc oameni noi... imi era teama sa ma uit in ochii unei persoane, indiferent de gen.
La scoala, era ok. Nu ma bagam eu in seama cu colegii sau asa, dar nici mut nu eram.

Totul s-a schimbat odata cu varsta...nu am facut nimic special.
Nevoia te invata.
Si da, de timiditate am scapat in mare parte cu ajutorul primei prietene.
Daca incepi sa socializezi cu persoane din cercul tau de comfort (familie, apoi vecini, colegi si prieteni foarte buni) iti va fi mai usor sa te deschizi in fata unei persoane straine.

| Donsavas a răspuns:

Tratamentul psihiatric are efect rapid. Consulta un medic si mergi după si la psiholog!

| Ineys a răspuns:

Psiholog. Psihiatrul este pentru simptome mult mai grave.

Si in orice caz, psihologul te va trimite ulterior la psihiatru daca este nevoie.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Bună, te înțeleg perfect știu ca ai frica de comunicare.
Poate ai fost abuzata în familie sau de colegi nu ma refer la sex ma refer ca te au umilit și din cauza asta te ai închis în tine.
Încearcă să te gândești ca și iei sunt oamenii ca tine. Nu trebuie să îți fie frică.
Încearcă să vorbești cu tine sa te descarci. Poate este doar o perioadă a adolescenței. Sa te faci bine puiule

| Țoglă a răspuns:

Ca să știi cum merge treaba pe situl ăsta, pentru un răspuns adecvat, trebuie să menționezi vârsta.

| eckblume a răspuns:

In cazul tau ar trebui sa mergi la psihiatru, daca esti atat de tematoare. Acesta iti va pune si un diagnostic sigur.
Ai inceput foarte bine din moment ce ai luat initiativa.
Daca vrei sa mergi la psiholog iti recomand unul specializat in clinica. Si psihoterapeutii sunt pregatiti in rezolvarea problemelor de anxietate, depresie, fobii.
Tu probabil ai si agrofobie, teama de spatii publice. Ai patit tu ceva care te-a marcat puternic. Fii calma, o sa iti rezolvi problema!

| Adryan17 a răspuns:

Un psiholog te poate ajuta.
Nu am cunostinte, insa ca sa scapi de chestia asta trebuie sa iesi mai frecvent din zona ta de confort.

De exemplu comanda tu pizza. Scrie pe o foaie ceea ce trebuie sa zici, asta ca sa nu ai un blocaj. Incetul cu incetul o sa apara rezultate.

Insa cel mai bine, vorbeste cu un specialist si o sa gasesti rezolvarea. Orice este posibil.

| Angelindeed a răspuns:

Am si eu problema cu telefonul... Raspund sunt bine primele secunde apoi incepe sa-mi bata inima sa tremur si sa nu mai gandesc. Mai sunt lucruri care iti produc asa mare anxietate? La mine sunt mai multe mici asta ma deranjeaza cel mai tare cu telefonul.

| David_Vaduva_1998 a răspuns:

Pai sfatul meu este sa incepi pas cu pas mai intai incepe sa vb online apoi cu cati-va prieteni apoi usor usor vei scapa si eu am patit cand era sa vb cu cineva la telefon rugam pe fratimiu sau bunicamiu dar cu timpul si pas cu pas iti va trece nu stiu daca asta te-a ajutat dar sper ca da

| ArmandB a răspuns:

Du-te la teatru(Gen cursuri(palatul copiilor etc.)). Trust me, cel mai bine e sa ai un prieten/prietenă cara să meargă și să începi și tu.
Recomand la toți care au probleme cu vorbitul in public, cu oameni, comunicare, anxietate.
Treci peste, frica este in capul tau.