| brokxy a întrebat:

Buna, m-am angajat undeva unde trebuie sa comunic mereu cu oamenii, dar eu am anxietate sociala, nici la scoala nu am prea vb si imi e frica sa vorbesc si la telefon lol, credeti ca ma va ajuta job-ul acesta sa scap de anxietatea fata de oameni? Nu prea iau medicamentele ca vreau sa ma vindec,, natural,, imi sugerati sa le iau cand voi merge la munca sau nu? (2 intrebari, scuze, dau funda)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iata oportunitatea sa te poti schimba: deschide gura, saluta, forteaza-te sa vorbesti cu oamenii si in scurta vreme nu vei mai avea anxietate.
Asta este singura solutie sa te vindeci natural.
Du-te la munca, ca asta este oportunitatea vietii tale, sa impusti 2 iepuri deodata: sa te vindeci de anxietate si sa castigi bani, dintr-o munca cinstita!
Hai, ia-ti curaj si du-te cu sufletuld eschis, ca mai rau decat esti acum nu vei fii, dar ai toate sansele din lume sa te vindeci.

| Donsavas a răspuns:

Normal ca trebuie să le iei. În timp, te vei obișnui si fara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa te ajute experiența.

| aimullah123 a răspuns:

Nici n-ai tu idee cat de mult te va ajuta, bine asta depinde si de cum interpretezi anumite situatii. Adica, daca rade cineva de tine ca te balbai iar tu te concentrezi pe treaba pe care o ai de facut si nu te concentrezi pe emotia negativa, atunci va fi un lucru bun.
Iti zic eu cum va fi. La inceput poate te vei emotiona, poate te vei balbai, poate te vei inrosi la fata, poate vei tremura etc. Apoi usor usor te vei acomoda cu oamenii si vei vedea ca peste ceva timp chiar daca va tipa cineva la tine, te vei putea controla big grin
Am fost si eu in situatia ta. Exact la fel, am avut anxietate sociala si nu puteam vorbi la telefon. M-am angajat ca si casier. Cu timpul te obisnuiesti cu oamenii si vei scapa de anxietatea sociala. Numai sa nu iti faci asteptari din prima. Pentru ca la inceput vei fi mai emotionat probabil, sau poate nu vei fi dar sa ia mereu speranta cu dupa ceva timp te vei obisnui cu oamenii. Poate fi vorba de cateva saptamani sau poate cateva luni pana vei ajunge sa nu te mai deranjeze aproape nimic.
Sa stii ca vei intalni mai multe tipuri de oameni. Unii poate vor rade daca te vad emotionat, altii vor prinde curaj si poate vor tipa la tine(sa nu te sperii ca nu te mananca nimeni chiar daca tipa, vei invata cu timpul cum sa reactionezi si in astfel de situatii) iar altii te vor intelege si vor vrea sa te ajute. Daca le vorbesti frumos am observat ca si oamenii simt nevoia sa iti vorbeasca tot la fel. Sa nu reactionezi violent niciodata. Pentru ca, dupa cum probabil vezi si la animale, cand cineva e atacat, din cauza fricii va reactiona agresiv.
Am avut si eu medicamente dar a fost foarte important pentru mine sa nu le iau in timpul serviciului deoarece aveam nevoie sa gandesc limpede. Dar la inceput am luat linistress cand ajungeam acasa pentru ca imi reducea oboseala psihica.
Cea mai tare chestie e ca dupa cateva luni te vei gandi la cum erai inainte si vei incepe sa razi cand iti vei da seama ce diferenta mare e.
Mult succes! Si tine minte: calm, control emotional si concentrare.

| Andrei200202 a răspuns:

Da, ai sa vezi ca o sa treci peste această teamă.

| Osneros a răspuns:

I hate to break it to you, dar nu trece de la sine. Daca nu faci absolut nimic sa imbunatatesti situatia, situatia n-o sa se imbunatateasca.

| 70gabriela70 a răspuns:

Buna!
Eu zic ca da. Trebuie sa ti infrunti fricile si o sa scapi de teama asta.
Bafta!

| Trustmotorcy a răspuns:

Da, cred că te poate ajuta în comunicarea cu alte persoane, te vei obișnui să vorbești cu lumea străină, iar cu timpul vei fi mai relaxată.

Va fi poate mai greu la început, ca la orice loc de muncă nou. Eu recomand să iei pastiluțe de magneziu dacă vrei, te poate ajuta în situațiile de stres, dacă tu ai emoții și anxietate la muncă.

| AnatoliyMikhailov a răspuns:

Nu medicamentele te scapa, nu psihologul te scapa de anxietate. Totul vine de la TINE. Tu iti linistesti stresul, anxietatea si durerile. Vorbeste cu parintii, iar ei te vor sfatui spre bine.
Sfatul meu e sa iti faci 2, 3 prieteni cu care sa aveti lucruri in comun. Asa va intelegeti mai bine si un plus pentru tine ca socializezi fara griji.

Concluzia e ca orice boala mentala se poate de asemenea vindeca de la sine. Pastilele si psihologul doar incearca sa-ti linisteasca apele.
Fi in largul tau si baga-te in seama cu toti. Lasa-i sa te judece daca unii sunt fitosi si considera ca ai fi un ciudat ca te bagi in seama cu ei