| XZX213 a întrebat:

Buna, cine ar putea sa ma lămurească si pe mine. Daca am pun mana pe un servetel al unei persoane posibil infectate cu virus hepatic C exista vreo posibilitate sa fi luat si eu sau daca am stat pe locul ei? Unii mi-au spus ca nu dar eu am o cunostiinta care a luat de la dentist acest virus si nu înțeleg cum se poate lua de la dentist? Dar printr-un șervețel folosit nu?( prescizes ca nu avea sânge pe el)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti lua virusul de la servetel sau scaun, asa cum nu il poti lua de pe haine, obiecte de vesela, alte obiecte, etc.
La denitist se ia prin folosirea acelor si bisturielor incorect sterilizate.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Cu servetelul nu, dar la dentist se poate lua daca cel dinaintea ta a avut iar dentistul nu le sterilizeaza cum trebuie instrumentele de lucru, cu conditia ce cel de dinainte sa aiba hepatita c.

| GabrielCatalin9 a răspuns:

Pai ce are servetelul si locul unde ai stat cu dentistul? cunostiinta ta nu a luat virusul pentru ca a stat pe scaunul de la dentist, a luat pentru ca nu a fost sterilizata aparatura aia care ia bagat in gura.Cu servetelul poti sa iei virusul doar daca acel servetel e plin de sange si iti stergi o rana cu el(nu cred ca ai face asta). Ideea e ca se ia doar prin sange, si asta daca pui acel sange in contact cu o rana de-a ta sau cu saliva.In rest e ok.Din pacate multa lume e neinformata si trateaza persoanele cu hepatita c de parca ar avea sida...pana si sida nu se ia atat de usor.